Úterý 19. října 2021
Svátek slaví Michaela, zítra Vendelín
Polojasno 13°C

„Radioaktivní úložiště tady nechceme.“ V Česku protestovaly stovky lidí

Autor: ČTK, sou, tmp - 
23. dubna 2016
08:05

Stovky lidí v sobotu v sedmi lokalitách v Česku protestovaly akcí Den proti úložišti proti možné výstavbě trvalého úložiště radioaktivního odpadu. Správa úložišť radioaktivních odpadů v nich hodlá provést geologické průzkumy. Obce, ekologické spolky a další organizátoři pořádali protestní akce ve formě pochodů, běžeckých a cyklistických štafet, výstav i filmových produkcí. Obce z lokality Březový potok na Klatovsku oznámily, že stáhnou své zástupce z Pracovní skupiny pro dialog.

V prohlášení, které podepsali zástupci šesti obcí a města Horažďovice, se uvádí, že Pracovní skupina pro dialog se stala nástrojem v rukou ministerstva průmyslu a obchodu, kdy Správa úložišť radioaktivních odpadů záměrně ve svých tiskovinách neobjektivně informuje obyvatele o spolupráci se samosprávou obcí. Podle starosty Pačejova Jana Vavřičky (nez.) chtějí obce tímto krokem donutit Správa úložišť radioaktivních odpadů, aby s nimi jednalo napřímo a férově.

Do lokality Horka na Třebíčsku směřovalo asi 200 účastníků protestního pochodu z obcí Budišov, Nárameč, Hodov a Rudíkov. Podle starosty Budišova Petra Piňose lidé využívají k vyjádření svých názorů všech zákonných prostředků. Jedním z nich bylo před časem i referendum, v němž v Budišově hlasovalo proti úložišti přes 90 procent lidí. V okolních obcích byly výsledky podobné.

Štafetou proti úložišti

Protestní akce v Březovém potoce na Horažďovicku měla podobu běžecké a cyklistické štafety okolo průzkumného území. Štafety se zúčastnilo asi 180 členů různých spolků, od malých hasičů až po sportovce. Další stovky lidí se pak setkaly na shromáždění v kulturním domě.

Proti případnému úložišti se protestovalo i v Čertovce u Lubence na Lounsku. Čtyřicítka turistů si dopoledne vyšlápla na pochod z Blatna přes Lubenec ke kostelu sv. Jiljí v Libyni. Další se připojili u kostela. Kritikům umístění úložiště na rozhraní Ústeckého a Plzeňského kraje vadí, že Čertovka z vytipovaných míst několikrát vypadla, ale pak se na seznam vždy vrátila.

Správa úložišť radioaktivních odpadůzatím pro stavbu úložiště zvažuje kromě těchto tří lokalit také lokality Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku a Kraví hora na Žďársku. Úložiště má v Česku vzniknout do roku 2065. Trvale by v něm měly být uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren.

Den proti úložišti se letos konal současně ve všech lokalitách zvažovaných pro stavbu úložiště podruhé. Loni se akcí někde zúčastnily desítky a jinde stovky lidí, podle statistik organizátorů jich bylo celkem 1200. Nejvíc odpůrců se před rokem sešlo v lokalitě Březový potok. Další stovky lidí podpořily místní výzvy, které při této příležitosti vznikly.

djaba ( 24. dubna 2016 23:30 )

A co ti strejci mají proti , pár pelechů pro pár hlídačů a několik pelechů pro inženýry .

1912 ( 23. dubna 2016 14:50 )

OPĚT DĚLAT Z 4ESKA SMETIŠTĚ A TO JISTĚ I Z EU NÁM BUDOU UKLÁDAT !! NEDEJME SE !!eLIKTŘINU STEJNĚ VYVÁŽÍME A TY SOUSEDNÍ STÁTY SI ŠETŘÍ OVZDUŠÍ I ZDRAVÍ LIDÍ OPĚT NÁS OBLBUJÍ !!

Matos7 ( 23. dubna 2016 08:29 )

 OKAMURA na hrad

tgbg ( 23. dubna 2016 08:23 )

„Radioaktivní úložiště tady nechceme.“ Levnou elektřinu ale potřebujeme!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa