Den Země po česku: 91 Máchových jezer pitné vody a 310 kilo odpadu na hlavu

Autor: tmp - 
22. 4. 2016
13:45

Svět slaví Den Země a Český statistický úřad nezůstává stranou. Na svém twitterovém účtu kromě přání přidal statistiky týkající se životního prostředí v České republice.

Věděli jste, že…

  • Česká republika má 2562 chráněných území?
  • Na 16 % rozlohy České republiky je chráněné území?
  • K 31. 3. 2016 bylo registrováno 2125 environmentálních a ekologických hnutí?
  • Už v roce 1993 bylo založeno oddělení Českého statistického úřadu, které se zabývalo výhradně životním prostředím?

Podle Českého statistického úřadu bylo v roce 2014 vyrobeno celkem 575 miliard litrů pitné vody, což je pro lepší představu tolik vody, kolik by se vešlo do 91 Máchových jezer. Úřad uvádí také, že obyvatelům České republiky sloužilo na 2445 čistíren odpadních vod.

Český statistický úřad také přináší dobrou zprávu ohledně tuhých emisí, které vypouštíme například z komínů do ovzduší. Podle porovnání dat s rokem 2000 jsme dokázali snížit jejich množství o 338 kilogramů na metr čtvereční na celkových 552 kilogramů. Komunálního odpadu zase každý občan vyprodukoval průměrně 310 kilo za rok. Z toho každý dokázal průměrně vytřídit 14 kilo papíru, 11 kilo skla, 10 kilo plastu a čtyři kila kovu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa