Tání ledovců změnilo století trvající pohyb zemských pólů, tvrdí NASA

Tání ledovců mění rozložení váhy na Zemi. Vliv má také na zemskou osu.  (Autor: Profimedia)
Autor: zst - 
9. dubna 2016
19:30

Tání ledovců způsobuje odlišný pohyb obou zemských pólů. Na Zemi se totiž mění rozložení hmotnosti. Podle Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) je to další z dopadů globálního oteplování. Mohou za to prý lidé.

Oteplení planety a tání ledovců mění poměr sil na zemi. Podle NASA za to mohou lidé a globální oteplování. Změna klimatu má přímý vliv na rotaci a pohyb zemských pólů, které se dramaticky změnily.

Vědci a mořeplavci zaznamenávají přesnou polohu zemských pólů a jejich pohyb už od roku 1899. Během dvacátého století se ten severní pohyboval neustále směrem ke Kanadě. Po přelomu milénia se ale tento trend změnil.

Nyní se pohybuje naopak směrem k Velké Británii. Tvrdí to studie, kterou uveřejnil časopis Science Advances. Ten posun v poslední době, který je odlišný od toho, co se dělo ve 20. století, je velmi dramatický,“ cituje časopis hlavní autorku studie Surendru Adhikari z laboratoře proudových pohonů.

Podle vědců, kteří se studie účastnili, je tento posun nevýznamný a není nebezpečný. S tím ale nesouhlasí Jonathan Overpeck, profesor geologie na Univerzitě v Arizoně. Ukazuje to, že vliv lidí na planetu je skutečný a velmi závažný,“ řekl.

Taje Grónsko i Antarktida

Od roku 2003 jen v Grónsku odtálo ročně přes 272 bilionů kilogramů ledu. To ovlivňuje, jak Země rotuje kolem své osy. „Je to podobný efekt, jako když krasobruslař začne zvedat v piruetě jednu nohu,“ vysvětlil Erik Ivins, vědec a spoluautor studie.

Navíc západní Antarktida ztratila dalších 124 bilionů kilogramů ledu ročně, zatímco východní Antarktida 74 bilionů kilogramů získala. „To vše v kombinaci dál posouvá pól směrem na východ,“ popsala Adhikari. „Je to další zajímavý efekt způsobený změnou klimatu,“ dodal ke studii Jianli Chen, výzkumník z Centra pro výzkum vesmíru Texaské univerzity.

Samo ( 3. září 2016 11:25 )

Ty jsi hloupý a mimo to ignorant. K oteplování a ochlazování zeměkoule docházelo vždycky v existenci planety Země. A rozhodující podíl na těchto klimatických změnách měla sopečná činnost a ostatní přírodní síly, které způsobují zemětřesení a to způsobuje tzv. přepolování. Jak by jsi teda vysvětlil oteplování a ochlazování v době kdy lidstvo žilo ještě v jeskyních, neexistoval žádný průmysl, ba ani zemědělská výroba a Země byla lidmi velmi málo osídlená.

moiaza ( 9. dubna 2016 20:53 )

 Tání ledovců nic nezměnilo.Vysvětlí vám to děda tunel - ředitel zeměkoule a privatizační specialista.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud