Pošta hýbe s cenami: Zdraží známky i doporučená psaní

Pošta zvyšuje ceny.
Autor: bru/ČTK - 
31. 3. 2016
17:22

Česká pošta od května zvýší ceny za poslání obyčejného dopisu o tři koruny a o čtyři Kč zdraží doručení doporučeného psaní. Známka na obyčejné psaní do 50 gramů tak vyjde na 16 korun, poslání doporučeného dopisu bude stát 38 Kč.

Další změny se dotknou mezinárodního poštovného či například dosílky. Řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík. Firma tak chce dorovnat náklady.

Pošta podle Vitíka navyšuje od května ceny vybraných služeb o nezbytnou částku tak, aby v souladu se zákonem i nadále zajistila krytí nákladů spojených s jejich poskytováním. Vyzval ji k tomu Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Ceny našich služeb i po této úpravě zůstávají jedny z nejnižších v Evropě, přičemž objem listovních zásilek každoročně výrazně klesá, ale jednotkové náklady na jejich doručení se zvyšují,“ uvedl generální ředitel České pošty Martin Elkán. Získané finance podle něj podnik použije na zlepšení služeb, rozvoj nových produktů, na investice do poboček, logistiky či zaměstnanců.

Výhodnější ceny ve srovnání se základním ceníkem získají držitelé Zákaznické karty České pošty, kterou si mohou zdarma pořídit na pobočkách České pošty nebo prostřednictvím internetu. Nové poštovní podmínky budou publikovány v předstihu na webu České pošty a budou k dispozici na všech poštách.

Česká pošta provozuje 3200 poboček a zaměstnává přes 30 000 lidí. V roce 2014 hospodařila se ziskem před zdaněním 241 milionů korun, což je meziroční pokles o pětinu. Za loňský rok firma očekávala zisk kolem 50 milionů Kč.

Český telekomunikační úřad přiznal poště za rok 2014 příspěvek na úhradu ztráty z poskytování základních služeb 657 milionů Kč. To je o 1,1 miliardy korun méně, než firma požadovala. Podobně podnik skončil, když žádal zaplacení nákladů za rok 2013.

 

Doporučujeme
zednik ( 31. března 2016 19:18 )

 Ceny našich služeb i PO TÉTO ÚPRAVĚ zůstávají jedny z nejnižších v Evropě...“ uvedl generální ředitel České pošty Martin Elkán. Zatímco platy listonošek a ostatních Čechů jsou úrovni průměrného platu v EU , že pane generální?

andorea ( 31. března 2016 17:57 )

Marně vzpomínám, kdy jsem naposledy posílala dopis. To už bude hezkých pár let.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa