Češi ujíždějí na plynu: Pohání 30x víc vozidel než dřív, stát ale cíle neplní
Před 10 lety, v roce 2006, se plynárenské společnosti dohodly s českým státem na podpoře využití zemního plynu (CNG) v dopravě. Dnes jezdí v ČR 13 tisíc vozidel na plyn, 30x více než před 10 lety. Sami úředníci si pak dali za cíl obměnit vozový park veřejné správy, aby v roce 2014 bylo aspoň 25 % „ekologicky přátelských“ vozidel. Svůj úkol ale nezvládli.
Když se Český plynárenský svaz (ČPS) před 10 lety dohodl se státem na podpoře využití zemního plynu v dopravě, existovalo v naší zemi všeho všudy 400 vozidel na stlačený zemní plyn. „Dnes jezdí v ČR 30krát více CNG vozidel, více než 13 tisíc. K tomu 10krát více bezprašných plynových autobusů. A zatímco tehdy měli řidiči k dispozici pouhých devět plnicích stanic, dnes mohou tankovat u 112 veřejných CNG stanic,“ citují Dopravní noviny místopředsedu ČPS Jiřího Šimka. Ten dodal, že dalších asi 40 stojanů je také na běžných čerpacích stanicích.
Jiným radí, sami to nezvládli
Paradoxní je, že pokud jde o situaci ve veřejné správě, úředníci mají velké rezervy. Vládní program „Program obměny vozového parku“ z roku 2008 si nastavil za cíl dosáhnout k 1. lednu 2014 alespoň čtvrtinový podíl „ekologicky přátelských“ vozidel využívaných orgány státní správy (vyjma policie, HZS apod.). Kategorie „ekologicky přátelské“ přitom v roce 2008 zahrnovala i vozy s minimálním emisním limitem EURO5.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.