Myslivcům hrozí pokuta, když neuloví dost prasat. Divočáky zredukují o polovinu

Autor: ČTK - 
28. 3. 2016
15:21

Ministerstvo zemědělství by chtělo do roku 2030 snížit počty divokých prasat v ČR na polovinu. Snížit by se měla i populace lišek. Ministerstvo to plánuje ve svém strategickém dokumentu. Podle mluvčího ministerstva Hynka Jordána chce ministerstvo dokument, jehož znění ještě není konečné, předložit vládě ke schválení v polovině dubna.

„Právě finalizujeme připomínky k tomuto dokumentu. Předpokládáme, že bychom strategii na vládu předložili v polovině dubna," řekl Jordán.

Počet prasat by se měl snižovat postupně. Díky změně ve vyhlášce se již prodloužila doba lovu divokých selat. Novela počítá se sankcemi v hodnotě až 200 000 korun za nedodržení plánu lovu. Zemědělci pak budou muset mít na pozemcích maximálně 30 hektarů jedné plodiny, ve které se může skrývat spárkatá zvěř. Pak bude muset následovat pás o minimální šířce 12 m, na kterém bude růst plodina usnadňující lov této zvěře. Pokud zemědělci tuto podmínku nesplní, nedostanou náhradu za škody, které zvěř způsobila. 

O více než polovinu by se měly do roku 2030 snížit počty lišek. Myslivci by měli podle ministerstva více využívat lovecké psy či umělé nory. Ministerstvo současně usiluje o to, aby se v české přírodě více objevoval zajíc polní, králík divoký, či koroptev polní. Počty drobné zvěře by měly vzrůst proti současnosti na čtyřnásobek. Podle strategie by mělo také o pětinu na 750 000 přibýt včelstev.

Divočáci se rozmnožují celoročně

Od ledna mohou myslivci lovit divočáky i s bachyněmi a selaty celoročně, dříve je mohli zastřelit od srpna do konce ledna. Přemnožená divoká prasata působí každoročně miliardové škody na zemědělských plodinách i na lesních porostech. Roste i počet střetů prasat s motorovými vozidly. Podle ministerstva se divočákům změnil způsob života. Doba páření, která je normálně od listopadu do ledna, se rozšířila na celý rok.

Pokud má dojít k zastavení růstu početních stavů a následné redukci prasete divokého, je bezpodmínečně nutné, aby se lov v následujících letech pohyboval minimálně na úrovni 200 000 kusů ročně," napsalo dříve do důvodové zprávy k novele vyhlášky ministerstvo.

V loňském mysliveckém roce, který skončil v březnu 2015, se počet odstřelených divočáků podle dat Českého statistického úřadu meziročně zvýšil o více než 16 000 na téměř 169 000 kusů.

Doporučujeme
gjim ( 29. března 2016 15:15 )

V poslanecké honitbě je přeprasováno. Tam mají začít.

mescaIin ( 28. března 2016 18:17 )

myslivci jim začali říkat proto, že jim to vůbec nemyslí

vilda696 ( 28. března 2016 17:24 )

Ty přivožralý tupouni se vystřílej sami mezi sebou,jako každej rok

naidka ( 28. března 2016 16:55 )

Nebo zajistit zvěři školení, že má přecházet silnici po označeném přechodě.

sarkafarka ( 28. března 2016 16:46 )

Pokud se nesníží rapidně i cena masa této zvěřiny...dostane za to taky někdo odpovídající pokutu ??!!! To si dáváte pozor,co? A vše se to opět hodí na cenu (kartelového) trhu ,že se to zreguluje samo. a toto se zase náramě hodí figurkám co to mají mít na starost.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa