Velikonoční zmatek na tratích. Dejte pozor, jízdní řády ve stanicích neplatí

Autor: Matěj Smlsal - 
22. 3. 2016
06:12

Pokud vyrazíte tento týden vlakem, připravte se, že pojede jinak, než je napsáno v jízdních řádech ve stanicích. Spolehnout se nemůžete na řády ve čtvrtek, v pátek a v sobotu. Může za to Velký pátek. K jeho schválení státním svátkem se politici dostali až poté, co byly jízdní řády na letošek vytištěny.

„Vývěsné jízdní řády v železničních stanicích nejsou aktualizovány, ale bude na nich umístěno příslušné oznámení,“ uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Tesař.

Luštění, které spoje pojedou a které ne, bude připomínat rébus. Pro Velký pátek totiž neexistuje žádná speciální značka, podle níž by cestující v jízdním řádu poznali, zda daný spoj jede.

Všeobecně platí, že pojedou vlaky, u kterých žádná značka není. Pokud tam ale je, musíte si zjistit, zda znamená, že vlak pojede, nebo ne.

Tady je návod, jak to poznat:

Ve čtvrtek pojedou vlaky, u kterých je uvedená značka všedního dne nebo čísla 10 až 20, 23, 27 a 28. Naopak nepojedou spoje s čísly 21, 22 a 24 až 26.

Na sváteční Velký pátek vyjedou vlaky s čísly 10 až 17, 20, 21, 25, 26 a 27. Naopak na kolejích se neobjeví spoje, které přes sebou mají znak všedního dne nebo čísla 18, 19, 22 až 24, 28 a 29.

V sobotu pojedou spoje se symbolem soboty nebo čísly 10 až 17, 20, 25 a 26. Naopak nevyjedou ty, u nichž je značka všedního dne nebo čísla 18, 19, 21 až 24 a 27 až 29.

Aktualizované jízdní řády najdete na adrese www.szdc.cz. „Změny ve vlakovém spojení byly zapracovány také do internetových vyhledávačů,“ dodal mluvčí Tesař.

Pozor na to, které spoje pojedou, si musíte dát i u autobusových linek.

Dopravci posilují spoje

Vzhledem k tomu, že ve čtvrtek využije veřejnou dopravu více lidí, protože pojedou na prodloužený víkend, posílí dopravci vybrané dálkové spoje.

„Posilové vozy budou vypraveny především ve čtvrtek odpoledne a v pátek ráno. Potom i v pondělí odpoledne a vpodvečer,“ sdělil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Řádově půjde o desítky posilových vozů, pojedou především mezi Prahou a Moravou. Z Ostravy navíc vyjede v pondělí odpoledne i mimořádný vlak Českých drah složený ze dvou souprav CityElefant.

RegioJet neplánuje vypravovat speciální spoje, přidá ale vagony ke stávajícím. „Posílíme vlaky o dodatečné vozy. Do rezervačního systému je vkládáme postupně. Celkem půjde o stovky míst,“ uvedl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Autobusů ale vypraví víc než obvykle. „Nasadíme posily. To znamená, že vedle standardního spoje pojede ještě posilový autobus. Cestující to v systému poznají tak, že místo jednoho autobusu tam budou uvedeny dva,“ dodal Ondrůj.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa