Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

„Vychytralým mamánkům jde o peníze.“ Pětina mladých v Česku zůstává u rodičů

Mezi lidmi ve věku 25 až 34 let je v Česku pětina mamánků  (Autor: profimedia)
Autor: ČTK, ula - 
2. března 2016
13:15

Mladým lidem mezi 25 a 34 lety se příliš nechce od rodičů, hlavně z finančních důvodů. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury Data Collect. U rodičů zůstávají spíše muži než ženy, podle odborníků je za tím vychytralost a vyhovující životní styl.

Podle zjištění agentury Data Collect u rodičů zůstávají víc mladí muži než ženy. Podle autorů průzkumu je za tím někdy i „vychytralost a vyhovující životní styl. Nákupy a domácnost totiž obstará rodina, takzvaní mamánci pak ušetřené peníze za samostatné bydlení utrácejí za cestování a další radosti.

Řada z těch, kteří stále bydlí doma, je navíc bez partnera. Mnozí singles se obávají, že by jen ze svého příjmu nedokázali hypotéku bez problémů splácet. Agentura STEM/MARK přitom zjistila, že pro polovinu mladých je problematické mít vztah s někým, kdo stále bydlí u rodičů.

Podle dat STEM/MARK celkem 97 procent mladých mezi 20 a 30 lety uvedlo, že podstatnou bariérou pro jejich osamostatnění jsou finance. Tři čtvrtiny dotázaných se ale bály i ztráty pohodlí a dvě třetiny nechtěly převzít odpovědnost za svůj život a rozhodovat o něm. Velké části lidí vadilo také oslabení rodinných vazeb. Dvě třetiny rodičů uvedly, že svým potomkům na bydlení spoří.

wimr ( 2. března 2016 16:33 )

o tom není ten článek, u tebe je to něco jiného

vuhp ( 2. března 2016 14:11 )

Tak docela nesouhlasím. Jsem nevyléčitelně nemocná a jsem moc vděčna svému 38 letému synovi, že zůstává bydlet semnou v rodinném domě. Ráda mu uvařím a vyperu. On také pomáhá ,uklízí , stará se o dům. Sama bych to nezvládla.Proto se ráda o něho postarám, pokud mi síly stačí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud