Zloději kovů přešli na krádeže dřeva: Místo lesů čekají na majitele pařezy

Autor: kle - 
25. 2. 2016
14:05

Nejen nelegální skládky, ale zejména krádeže dřeva přibývají v lesích v oblasti Orlovska a Karvinska. Zloději kácí dřevo ruční pilou a odváží kmeny pomocí vozíků a koleček. Informovala o tom Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), která již požádala o pomoc městskou policii. Podezření totiž padá na organizované skupiny zlodějů kovů, lesy však plní v ostravsko-karvinské aglomeraci významnou úlohu.

Za nelegální těžbou dřeva stojí podle inspektorů ČIŽP pravděpodobně organizované skupiny zlodějů kovů. „Požádali jsme o součinnost městskou policii, která potvrdila narůstající trend nelegálního kácení stromů v lesích i mimo les, ale upozornila také na organizované skupiny, které přecházejí z krádeží kovů právě na krádeže dříví,“ řekl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu Ostrava ČIŽP.

Vzhledem k průmyslovému regionu a znečištění ovzduší plní lesy v místní aglomeraci významnou úlohu. „Nelegální těžbou dochází k poškozování lesních porostů, a to nejen ke škodě na dřevní hmotě vlastníků, ale i ke škodám na celospolečenských funkcích lesa,“ vysvětlil.

Zároveň varoval, že zlodějům dřeva hrozí vysoké pokuty. V případech ohrožení nebo poškození životního prostředí v lesích ukládá inspekce pokuty až do výše pěti milionů korun.

Vlastníci lesních pozemků jsou přitom nenechavcům vydáni na milost. Nemohou si totiž své pozemky chránit oplocením. Zákon o lesích oplocování z důvodů vlastnických nebo za účelem omezení obecného užívání zakazuje.

Zdevastované stromy:

 

Doporučujeme
tomik007 ( 25. února 2016 15:00 )

 A to jeste nedorazili uprchlici.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa