Úterý 21. března 2023
Svátek slaví Radek, zítra Leona
Oblačno 13°C

Nenechali jste své dítě očkovat? Připravte se na pokutu deset tisíc

Autor: ula - 
7. března 2016
05:45

Jak je to možné? Krajské hygienické stanice totiž mohou provádět kontroly záznamů o očkování dětí ve zdravotnické dokumentaci. Ačkoliv se o nutnosti očkování vedou dlouhé debaty, očkování je podle vyhlášky stále povinné a musí se dodržovat. Pokud se rodič rozhodne, že nenechá své dítě očkovat, hrozí mu pokuta až 10 tisíc korun.

„Orgány ochrany veřejného zdraví jsou oprávněny provádět kontroly u očkujících lékařů podle vyhlášky o očkování,“ řekl Blesk.cz Roman Chlíbek z České Vakcinologické společnosti.

Pracovníci krajských hygienických stanic si mohou od pediatrů vyžádat dokumentaci a zkontrolovat, kolik dětí bylo v jejich obvodu očkováno.

Zde je nutné rozlišovat situaci, kdy se sám rodič rozhodne, že své dítě očkovat nebude. V tom případě ošetřující lékař zapíše tento fakt do zdravotnické dokumentace dítěte,“ uvedla Štěpánka Čechová, tisková mluvčí Ministerstva zdravotnictví.

Pokud kontrola něco takového zjistí, lékaři nehrozí postih žádný, každý z rodičů ale může dostat pokutu do výše 10 000 korun. V případě, že lékař odmítne přes výslovnou žádost rodičů dítě očkovat (s výjimkou stálé nebo přechodné kontraindikace u dítěte), hrozí lékaři postih, a to do až do výše 1 milionu korun.

Lékař nicméně nikam nehlásí, kdo dal nebo nedal své dítě očkovat.

„Nutno však zdůraznit, že se jedná o maximální výši pokuty v případě, že by nesplněním povinnosti došlo v příčinné souvislosti např. k epidemii,“ dodala Čechová.

Zákon o ochraně veřejného zdraví stanoví, že při určení výměry pokuty se přihlédne k závažnosti deliktu, zejména k jeho následkům a okolnostem, za nichž byl spáchán. Likvidační výše pokuty je podle judikatury Nejvyššího i Ústavního soudu zakázána.

„Pokuta bývá poslední krok, na druhou stranu pokud je něco uzákoněno, tak musí existovat nástroj, jak sankcionovat lidi, kteří vyhlášku nedodržují, i když nejsem příznivcem toho, aby rodiče dostávali pokuty,“ řekl Chlíbek. 

A co když rodič zapomene dítě nechat očkovat?

"V praxi pediatr obvykle na termín očkování rodiče písemně zve a povinnost dát dítě očkovat je všeobecně známa. V případě, že by rodič na některý z termínů zapomněl, může si s pediatrem domluvit termín nový. To, že rodič „zapomněl“ dítě očkovat a najednou jsou mu 4 roky, ho rozhodně neomlouvá," upozornila Čechová.

pekaaaros ( 7. března 2016 16:09 )

nejseš volnej a nikdy nebudeš, človíčku .. narodíš se a to automaticky znamená, že seš v moci mocných.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa