Stop igelitkám, cigaretám i lžím o hypotékách. Co EU nachystala pro rok 2016?

  • Autor: všm - 
    23. 2. 2016
    20:45

    Ochucené cigarety, igelitové tašky, alternativní paliva či hypotéky. To je jen drobný výčet oblastí, kterých se v roce 2016 dotkne evropská legislativa. Celkově vstoupí v platnost 68 právních předpisů, jimž by se měly členské státy přizpůsobit. Řady z nich si běžný občan ani nepovšimne, jiné pocítí výrazněji. Podívejte se na ukázku několika z nich.

  • 1.Boj s igelitovými taškami

    Boj s igelitovými taškami, které mají neblahý vliv na životní prostředí, pokračuje. Do listopadu 2016 se mohou členské státy rozhodnout, jakým způsobem jejich spotřebu omezí. Podle směrnice (Plastic Bags Directive (2015/720)) budou mít povinnost omezit maximální roční spotřebu na osobu na 90 tašek do roku 2019 a 40 tašek do roku 2025, popřípadě do roku 2018 zajistit zpoplatnění tašek poskytovaných v místě prodeje zboží.

     

    „Evropské státy mají možnost reagovat trojím způsobem, buď zakázat používání igelitových tašek (pozor – ne sáčků), anebo jejich prodej regulovat, a to buď povinným zpoplatněním, nebo jinými opatřeními kombinovanými se závaznými cíli, které by ČR musela pod hrozbou finanční sankce plnit,“ vysvětlila pro Blesk.cz Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení Ministerstva životního prostředí. 

     

    ČR podle slov Pospíšilové zvolila nejracionálnější řešení – zpoplatnění igelitových tašek – tenkých i silných. A to ve všech obchodech, nejen potravinových řetězcích. „Regulaci MŽP zamýšlí provést nad rámec nutné transpozice, neboť existuje reálné riziko, že povinným zpoplatněním pouze lehkých plastových nákupních tašek se na úkor tenkých tašek zvýší spotřeba tašek silnějších,“ dodala zástupkyně ministerstva. 

     

    Cílem změn je obecně motivovat spotřebitele, aby používal tašky vlastní, opakovaně použitelné, např. textilní, a aby si tašku nosil do obchodu pokud možno ke každému nákupu. 

    Ilustrace Ilustrace | Shutterstock

  • 2.Sbohem ochuceným cigaretám

    Milovníkům cigaret zasadila Evropská unie velkou ránu. Do května 2016 mají členské státy povinnost zavést přísnější regulaci tabákových výrobků. Například zdravotní varování by měla na krabičkách pokrývat 65 % přední i zadní strany a budou doplněna varovnými obrázky. 

     

    Po vleklých debatách mají také být zakázány cigarety s příchutěmi. Výjimku mají oblíbené „mentolky“, které zmizí z trafik až od roku 2020. Co se týká elektronických cigaret, o jejichž prospěšnosti či škodlivosti se přou odborníci, i těch se dotknou změny. Členské země si budou moci vybrat, jestli je budou regulovat jako léčivé přípravky. Pokud ne, nesmí takové elektronické cigarety obsahovat více než 20 mg nikotinu na mililitr. 

    Ilustrace Ilustrace | Shutterstock

  • 3.Alternativní paliva, kam se podíváš

    Evropský parlament schválil před dvěma lety další krok směrem k alternativním palivům. Ten mají členské státy čas implementovat do listopadu 2016.

     

    Směrnice, kromě řady opatření na podporu rozvoje trhu s alternativními palivy v Evropě, nařizuje i konkrétní počty plnicích stanic na vodík a další paliva. Stanovuje například nezbytnou průměrnou vzdálenost mezi CNG stanicemi na 150 kilometrů a 400 kilometrů mezi stanicemi LNG na hlavních evropských komunikacích.

     

    Členské státy mají za úkol posoudit současnou situaci a stanovit si, jak v této oblasti dosáhnou rozvoje. Česká republika už v této souvislosti přijala dokument „Národní akční plán pro podporu čisté mobility. Ten připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s dalšími resorty, tuzemskými výrobci vozidel, infrastruktury a plynárenskými a energetickými společnostmi. Jsou v něm stanoveny požadavky na výstavbu plnících a dobíjecích stanic s časovým horizontem mezi lety 2020–2030.

     

    Tato opatření mají vést k tomu, že se do roku 2025 bude na českých silnicích pohybovat zhruba 10 % aut s čistým pohonem.

    Ilustrace Ilustrace | Ilustrační foto Blesk

  • 4.Konec nepravd u hypoték?

    Do 21. března 2016 mají členské státy povinnost harmonizovat své vnitrostátní právo s direktivou, která se týká úvěrů na bydlení. Poskytovatelé úvěru mají nově mnohem větší povinnosti informovat spotřebitele o všech aspektech, které s půjčkou souvisí. Musí jednat vždy ve spotřebitelově zájmu. Reguluje se také marketing a reklama, která nemá vytvářet klamavá očekávání na straně spotřebitelů.

     

    Důraz je kladen i na prověření úvěruschopnosti klienta. Pokud nemá žadatel podle vyhodnocení reálnou možnost půjčku splácet, pak mu nesmí být poskytnuta. Měly by být také stanoveny přísnější požadavky na odbornost všech osob, které se podílejí na nabízení a zprostředkování úvěrů a poskytování souvisejícího poradenství.

     

    Ilustrace Ilustrace | profimedia.cz

  • 5.A cizinci, vítejte

    V září by měly být členské státy legislativně připraveny na směrnici ohledně sezonních pracovníků ze zemí mimo EU. V první řadě je nutné podotknout, že členské státy mají i nadále právo určit, kolik takových pracovníků přijmou a budou mít možnost žádost zamítnout v případě, že budou k dispozici pracovníci z EU. Nový návrh má ale případné vpuštění pracovníka zrychlit a usnadnit.

     

    Stanoveny jsou nově podmínky pro přijetí, kdy pracovník žádající o povolení musí prokázat, že má uzavřenou platnou smlouvu nebo závaznou nabídku práce, ve které se uvádí plat a pracovní doba. Pracovník musí rovněž doložit domluvené ubytování.

     

    Země zase musí stanovit maximální délku pobytu v rozmezí 5 až 9 měsíců za období jednoho roku a hlavně zajistit cizinci stejné zacházení jako by šlo o občana evropské země.  

    Ilustrace Ilustrace | profimedia.cz

anka ( 23. února 2016 23:13 )

Pokud by se Cechum neco nelibilo, urcite by vznesli namitky, protestovali, zadali o vyjimku. Proti kterym by jste vy osobne neco namital, proc a jak byste to vyresil lepe? Ja osobne bych byla jen prisnejsi - napriklad zakazala pouzivani igelitek uplne.

moiaza ( 23. února 2016 22:50 )

 A co češi? Jako vždy. Sklopí ocas a budou poslouchat velkého bratra z Bruselu. Pak že jsme demokratickým státem.

Zobrazit celou diskusi