Facebooková výzva pro postiženou seniorku. Míla dostala tisíc pohledů

Autor: všm - 
23. února 2016
05:40

Paní Míla F. (70) se už sama do světa nepodívá. Nejen kvůli pokročilému věku, ale i mentálnímu postižení, které ji přivedlo do pobytového sociálního zařízení. Právě jeho pracovnice se tak rozhodly přinést trochu toho „světa“ k seniorce. Na Facebooku vyzvaly veřejnost k zasílání pohledů či dopisů z cest na adresu paní Míly. A lidé zareagovali na žádost víc než vstřícně. Seniorce dorazilo zhruba tisíc písemností z celého světa. Některé občas skrývaly i zajímavá překvapení. 

„Nápad s pohledy souvisí se vzpomínkami paní Míly, myslím. Ptala se denně na pošťačku, a jestli jí nepřišla nějaká ‚gratulace‘, jak říkává. A když jsme založili facebookovou stránku, napadlo vedoucí Domovu Trmice Lenku Reichelovou, že bychom mohli ten status o přání paní Míly zveřejnit,“ popsala pro Blesk.cz Irena Slováčková, zdravotní sestra z organizace Domovy pro osoby se zdravotním postižením Ústí nad Labem, kde seniorka žije.

Po zveřejnění statusu začaly na jaře 2015 téměř denně přicházet pohlednice. Následoval mírný útlum, ale poslední dva měsíce se frekvence opět zvýšila. Celkově jich tak přišlo zhruba tisíc.

„Radost paní Míle dělá všechna pošta, zkrátka to, že je to pro ni. Pohlednice, malovaný obrázek, bílá obálka, která něco skrývá. Tu a tam najde v obálce drobný dáreček, například nalepené čtyřlístky, výrobky z korálků a nebo třeba koupací čepici,“ nastínila s úsměvem Slováčková.

Milí přátelé. :) Znovu moc a moc děkujeme za pohlednice pro paní Mílu. Chodí jich desítky denně, v některých obálkách...

Zveřejnil(a) Domy , kde se dobře žije. DOZP Ústí nad Labem, Trmice dne 8. únor 2016

Psaní přicházejí nejen z Čech, ale i ze Srí Lanky, Kanady, USA, Anglie, Francie, Španělska, Ukrajiny či třeba Skotska. „Chodí i 3D pohlednice, různé motivy měst, zvířátek, krajinek,“ dodala sestřička. Paní Míle nepíší jen jednotlivci, ale i celé třídy od mateřských škol až po gymnázia. 

Pohlednicová výzvaPohlednicová výzva | Domovy pro osoby se zdravotním postižením Ústí nad Labem

Pro paní Mílu jsou tato psaníčka jako poklad. „Přijde pošta, paní Míle vše přečteme a pak si psaníčka uloží do chodítka, které jí pomáhá v pohybu. Pak už je to její poklad, na který si nenechá sahat. Protože je těch pohledů hodně, večer, s jejím váhavým souhlasem, se ukládají do krabice, kterou má uloženou ve svém pokoji. Ty čerstvé si vždycky vozí v koši chodítka,“ popsala Slováčková. 

Ztracená ve vzpomínkách, ale s krásným smyslem pro humor

Kromě mentálního postižení se paní Míla těší dobrému zdraví. Nedávno oslavila sedmdesáté narozeniny. „Každý klient je individualita, paní Míla je emotivní člověk se vzpomínkami usazenými v mysli, a tak se k ní musí přistupovat citlivě. Bývá smutná, ale za chvilku zase baví celou domácnost. I přes své mentální postižení má krásný smysl pro humor,“ uzavřela sestřička.

Nejde rozhodně o jedinou akci, kterou domov pořádá. Probíhá například i sběr víček pro pana Václava, který sám inicioval. Díky němu chce absolvovat širší lázeňskou léčbu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud