Průzkum pro Blesk: 90 procent lidí má strach, že inkluze ublíží dětem
Společné vzdělávání všech dětí, i těch mentálně postižených, v jedné třídě? Něco, co nemůže fungovat a negativně ovlivní české školství. V exkluzivním průzkumu agentury SANEP pro Blesk tento názor vyjádřilo 90,3 % respondentů. Jen necelých 10 procent se zhoršení školství neobává. Deník Blesk při této příležitosti zahajuje kampaň „Stop škodlivé inkluzi“ – podrobnosti o ní najdete v tištěném pondělním vydání.
Inkluze, ke které už od září letošního roku povede učitele novela školského zákona a další podzákonné normy, naplňuje obavami nejen pedagogy, ale i veřejnost. Přes 90 procent z reprezentativního vzorku více než dvou tisíc lidí si myslí, že se úroveň vzdělání zhorší, 8,2 % je přesvědčeno, že se spíše zlepší, a jen 1,5 % je o tom přesvědčeno.
Převládá také názor, že inkluze negativně ovlivní chování dětí ve třídě. Stejně jako obavy, že běžní učitelé výuku ve třídě, kde budou děti s handicapy, naprosto nezvládnou. Tento názor zastává přes 42 procent dotázaných, dalších téměř 38 procent si myslí, že situaci pedagogové spíše nezvládnou.
Další názory: Ministerstvo neinformuje, odejdou učitelé
Taktéž 80 procent si navíc myslí, že ministerstvo o změnách veřejnost dostatečně neinformuje. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) ale tvrdí, že pouze provádí to, co schválila sněmovna a podepsal prezident Miloš Zeman.
V zádech má šéfka resortu Českou odbornou společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV). Ta na konci ledna zveřejnila ve vybraných médiích výsledky vlastního průzkumu od agentury IPSOS. Trend inkluze v něm podpořilo celkem 57 procent lidí. Z průzkumu Blesku přitom jasně vyplývá, že toto číslo samo o sobě není vypovídající. Ačkoliv zákon zavádějící inkluzi podporuje 15,5 % dotázaných, jen 9,7 % z nich se neobává, že výrazně zhorší úroveň vzdělávání všech dětí.
Většina lidí si také myslí, že ze státních škol odejdou učitelé (59,8 %) a že na novele vydělají ti, kteří chtějí zakládat soukromé školy. Že na to bude mít inkluze vliv, si myslí také 60 % lidí.
Podívejte se všechny výstupy z průzkumu o inkluzi, který pro Blesk připravila agentura SANEP: