Zdravotnictví, školství, státní správa: Tady se nejvíc šikanuje
Smutný příběh šikanované učitelky z pražské průmyslovky, kterou pronásledovali její vlastní žáci, znovu vzbudil diskusi o šikaně a o tom, zda je jí věnovaná dostatečná pozornost. Odborníci varují: šikana je u nás velmi rozšířená a chybí jakákoliv legislativní podpora, která by problém řešila. Podle průzkumů má zkušenost se šikanou na pracovišti čtvrtina zaměstnaných.
"Šikana ve školství je po zdravotnictví hned druhou oblastí, kvůli které se na nás klienti obrací," řekla Blesk.cz Michaela Švejdová a dodala: "Setkáváme se převážně se šikanou mezi kantory a řediteli škol, s tzv. bossingem a mobbingem, což je velice smutné, protože pak jsou dospělí našim dětem špatným příkladem." Podle Švejdové se na portál Šikana v práci denně obrací cca 200 osob a e-mailová schránka poradny je zahlcena.
"Z našeho pohledu chybí odpovídající legislativní podpora i běžné etické kodexy se zaměřením na šikanu, které by prohřešky, jež mohou později eskalovat, včas řešily," uvedla Švejdová.
Nejvíce se šikanuje ve zdravotnictví
Na poradnu se nejčastěji obrací lidé ze zdravotnictví, školství, státní správy, ale i soukromého sektoru, či finančních institucí, dále pak z výroben a prodejen.
"U učitelů se často setkáváme s tím, že ředitelé znesnadňují novým kantorům práci, křičí na ně před žáky, ponižují je, očerňují veřejně před rodiči," popisuje případy odbornice. Samostatnou kapitolou je potom šikana, která směřuje od žáků.
Mobbing, bossing, staffing
Odborníci rozlišují několik druhů šikany na pracovišti.
Mobbing je šikana mezi kolegy. "Šikana pak může vypadat například tak, že se cítíte na pracovišti izolován/a, kolem vás jde tzv. šuškanda, kolegové se tváří, jako kdybyste neuměli do pěti napočítat, nedůvěřují vám, chytají se každé vaší chyby, vzájemně si potvrzují vaši neschopnost a pomluvy se šíří dál a dál," přibližuje průběh šikany mezi kolegy Švejdová.
Staffing je šikana ze strany podřízených vůči nadřízenému. Protože i sami zaměstnanci se mohou rozhodnout, že svého šéfa „odstraní“ nebo nějak poškodí.
"Taková šikana pak může například vypadat tak, že přijdete ráno do práce, vaši podřízení komunikují pouze mezi sebou, vy jste jako vzduch, veškerá vaše nařízení či žádosti ignorují," říká Švejdová. Setkala se např. s případem, kdy si kolektiv dokonce vyvěsil v kalendáři fotografie bývalého šéfa, se kterým stále udržovali vřelý společenský vztah nová šéfová, která neměla na výběr a musela kvůli fúzi v dané společnosti sloučit dvě oddělení, měla velmi náročnou pozici a její psychické zhroucení se dalo očekávat.
Bossing je odvozeno od slova BOSS a znamená to šikanu ze strany nadřízeného.
Sociální fóbie ze šikany
Bossing zažila i jedna z klientem poradny z Brna, říkejme jí paní Alena: „Momentálně se snažím na vše zapomenout. Dohnali mě k pokusu o sebevraždu, byla jsem tři dny v kómatu, a k několikatýdenní hospitalizaci pro duševně nemocné. Poškozená játra, ledviny, nemluvě o duši," svěřila se zoufalá žena a potvrzuje, že obětí se může stát každý: "Byla jsem vždy silná osobnost. Můj život na základě toho, co se dělo, je momentálně na hranici únosnosti. Pokouším se na vše zapomenout, i když je to těžké. 5 Měsíců jsem neměla možnost díky mocným lidem najít práci. Momentálně jsem OSVČ. Trpím těžkou depresí a sociální fóbií z lidí. To vše za jeden rok týrání mým zaměstnavatelem."
V kapitalismu běžná věc. Korupce, šikana,drogy,podvody, to vše je kapitalismus v podání české šlechty. Dobře to zde Havel zasel.