Řidičák bez vlastní fotky. Úřady se konečně podělí o digitální verze

Autor: kle - 
17. 2. 2016
09:37

K vyřízení řidičského průkazu je potřeba donést pasovou fotografii, kterou úředník oskenuje. Co na tom, že jste si zařizovali občanský průkaz a jiný úředník vás na místě digitálně vyfotil. Česko je třetí nejhorší zemí v EU, pokud jde o digitální komunikaci úřadů s občany. To se však má změnit, úřady by měly začít fotografie sdílet. V plánu je to od příštího roku, píší ve středu Lidové noviny.

Přijdete si vyřídit nový řidičský průkaz a ejhle, poté, co vystojíte frontu, vás úředník odešle k nejbližšímu fotografovi nebo do fotobudky, protože zatímco jinde vás sami vyfotí, tady ne. Zážitek, kterým si prošly v posledních letech možná tisíce lidí, by měli ale brzo absolvovat poslední z nás.

Nově by měl totiž registr řidičů čerpat snímky z databáze, kterou pořídí úředníci starající se o vydávání občanských průkazů. Od ledna testují technické záležitosti ministerstva dopravy a vnitra.

„Až doběhne test, je třeba ještě vyřešit legislativu. Musí se novelizovat zákon o pozemních komunikacích. Kolegové z dopravy mají komplexní novelu naplánovanou na polovinu roku, takže když všechno půjde hladce, mohly by si úřady sdílet fotky od ledna 2017,“ řekl Lidovým novinám náměstek ministra vnitra Jaroslav Strouhal.

Stejná data dodat jen jednou, v Česku zatím daleká budoucnost

V rámci Evropské unie je Česko třetí nejhorší zemí, pokud jde o schopnost úřadů komunikovat s občany digitálně. Zejména některé dokumenty v rámci stavebního řízení vyžadují úředníci opakovaně. „Stát by měl být schopen zařídit, aby mu občan konkrétní data poskytoval jen jednou,“ uvedl loni při návštěvě Česka eurokomisař Andrus Ansip. „Je docela jednoduché zlepšit si pozici v našem seznamu, pokud veřejná správa nabídne více služeb českým občanům,“ uvedl Ansip.

Ministerstvo vnitra vkládá naděje do projektu eGON Service Bus. Ten umí sdílet data, která jsou uložená v informačních systémech jednotlivých úřadů. Teoreticky by měl být takto úředník schopen stáhnout si jakákoliv potřebná data, na která má ze zákona nárok.

Podle plánu, který sestavilo ministerstvo vnitra na podzim loňského roku, bude do roku 2020 stát dobudování elektronizace státní správy (tzv. eGovernmentu) 1,162 miliardy korun.

Dalším z kroků elektronizace státní správy (tzv. eGovernmentu) mají být občanské průkazy. Od příštího roku by měly mít všechny nové občanské průkazy čip. Takovou občanku je možné získat už dnes, ovšem za poplatek 500 korun a takto vylepšený průkaz zatím nic neumí. Od příštího roku by měl být zdarma a EU možná přispěje na čtečky, díky kterým by mohli občané komunikovat s úřady z pohodlí domova.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa