Katarský princ za zneužívání dívek pykal dost? Soud zrušil i mezinárodní zatykač

Autor: ČTK - 
14. února 2016
14:19

Případ katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, který byl v Česku odsouzen za placený sex s nezletilými školačkami, byl podle Českého rozhlasu soudně uzavřen. Sání už není trestně stíhaný a nevztahuje se něj ani mezinárodní zatykač, uvedl v neděli rozhlas na svém webu.

Sání byl loni v říjnu Obvodním soudem pro Prahu 2 odsouzen v nepřítomnosti k 11 měsícům a osmi dnům vězení za pohlavní zneužívání, kuplířství, ohrožování mravní výchovy mládeže a svádění k pohlavnímu styku. Trest pokrýval dobu, kterou Sání strávil v české vazbě před vydáním do Kataru. Soudkyně rovněž Sáního potrestala také vyhoštěním z Česka na neurčito.

Rozsudek je pravomocný k loňskému 22. prosinci, řekla rozhlasu mluvčí soudu Marcela Pröllerová. „Žádná ze zúčastněných stran se neodvolala. V lednu letošního roku obdržel právní zástupce obžalovaného usnesení o nákladech řízení,“ dodala mluvčí.

Soudkyně Iva Fialová při stanovení výše trestu vzala v úvahu délku doby, která utekla od trestného činu i od původního odsouzení Sáního v roce 2005. Vzala v úvahu i pozdější amnestii exprezidenta Václava Klause a to, že Sání byl v Kataru v určitém domácím vězení.

Klausova amnestie princi pomohla

Sání podle obžaloby požádal čtyři mladé ženy, aby mu do jeho pražského bytu v Lumírově ulici vodily dívky ze základní školy ve věku kolem 16 let. Do svého zadržení v září 2004 tak souložil nejméně s jednou nezletilou, dvěma mladistvými a třemi zletilými dívkami, které většinou pocházely z rozvrácených rodin s hrubě zanedbanou výchovou. Skutečný věk děvčat znal. Za sex jim platil 2000 korun, dívky si za peníze pořizovaly hlavně oblečení.

Obvodní soud původně Sánímu v roce 2005 uložil 2,5 roku odnětí svobody, to však následně zrušil pražský městský soud. Mezitím ČR po rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce vydala Sáního do Kataru, který muže už po dvou dnech propustil z cely a později stíhání zastavil s tím, že byl už dostatečně potrestán českou vazbou.

Sání byl dříve obviněn ze zaplacených sexuálních styků s celkem 15 dívkami. Soudy však musely po Klausově amnestii zastavit trestní stíhání pro šest z těchto skutků. U dalšího nemohl výpověď dívky použít z procesních důvodů. V ostatních bodech obžaloby muže uznal vinným, ačkoliv soudkyně připustila, že děvčata vypadala starší, než byla, měla se sexem zkušenosti a přišla si „na poměrně slušné peníze“ v řádu desetitisíců korun.

KAUZA PRINCE PŘEHLEDNĚ:

Kauza katarského prince Sáního začala v září roku 2004

16. září 2004 – Policisté zatkli Sáního, který údajně ve svém bytě v Praze 2 zneužíval mladé dívky. Byl obviněn z pohlavního zneužívání, ohrožování mravní výchovy mládeže a kuplířství. Soud ho vzal do vazby.

31. března 2005 – Státní zástupce Sáního obžaloval. S ním byly obžalovány tři mladé ženy za to, že mu dívky dodávaly.

2. dubna 2005 – MfD uvedla, že Sání nabídl za propuštění z vazby kauci 20 milionů Kč. Obvodní soud pro Prahu 2 ji chtěl přijmout, ale státní zástupce proti tomu podal stížnost.

4. dubna 2005 – Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) vyhověl nótě Kataru o vydání Sáního do Kataru, který se zavázal, že bude v Sáního stíhání pokračovat.

8. dubna 2005 – Obvodní soud pro Prahu 2 oznámil, že stíhání Sáního nepřeruší. Podle soudkyně rozhodnutí katarských orgánů, že převezmou Sáního stíhání, obsahovalo zásadní vady.

25. dubna 2005 - Začalo hlavní líčení. Sání čelil obžalobě, že ve svém bytě zneužíval 16 dívek, čtyřem ještě nebylo 15 let.

2. května 2005 - Pražský městský soud dospěl k závěru, že postup ministerstva spravedlnosti v kauze byl nezákonný. Soud také rozhodl, že Sání nebude propuštěn z vazby.

20. května 2005 – Ministerstvo spravedlnosti vrátilo ministerstvu zahraničí k ověření žádost Kataru, který chtěl, aby mu české úřady případ Sáního předaly.

30. května 2005 – Sání byl odsouzen za sexuální kontakty s mladými dívkami ke dvěma a půl roku vězení. Žalobce se odvolal, trest mu připadal příliš mírný. Městský soud v Praze později původní rozsudek v neveřejném jednání zrušil a věc vrátil s pokynem, aby ji projednal jiný senát.

19. července 2005 – Městský soud v Praze zamítl v neveřejném jednání princovu žádost o propuštění z vazby. Ministr Němec verdikt pražského městského soudu zpochybnil.

22. srpna 2005 – Nejvyšší soud vyhověl návrhu ministra Němce a umožnil vydání Sáního k trestnímu řízení do Kataru.

23. srpna 2005 – Sání odletěl z ČR do Kataru. Tam byl po osmi dnech pobytu ve vazbě propuštěn na kauci.

27. ledna 2007 – Katarský generální prokurátor rozhodl o zastavení řízení proti Sánímu. Katar uvedl, že princ byl již potrestán českou vazbou, která trvala 340 dní. Česká veřejnost se o rozhodnutí dozvěděla až na jaře 2008.

24. dubna 2007 – Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká souhlasila s odložením případu, ve kterém policie zkoumala, zda Němec nespáchal svým postupem v Sáního kauze trestný čin. Policie Němcův postup prověřovala opakovaně.

11. března 2009 – Katar zaslal ministerstvu spravedlnosti ČR oficiální rozhodnutí, jímž zastavil Sáního stíhání. To otevřelo pražskému městskému soudu cestu ke znovuotevření případu.

11. ledna 2011 – Pražský městský soud vydal na Sáního mezinárodní zatykač. Odvolacímu senátu se totiž nepodařilo Sánímu doručit soudní usnesení a předvolání. Jednání již bylo několikrát odročeno.

Leden 2013 – Amnestie prezidenta Klause se dotkla i Sáního kauzy, pražský městský soud proto stíhání zastavil u šesti z 15 skutků. Zbylých devět ale policisté začali stíhat až v roce 2005 a osmiletá lhůta z aboličního článku pro ně neplatila.

5. června 2014 – Bylo nařízeno nové hlavní líčení se Sáním. Ten ale nedorazil a podle závazného právního názoru nadřízeného soudu nebylo možné kauzu projednat v Sáního nepřítomnosti.

28. července 2015 – Sáního advokát Josef Lžičař oznámil, že jeho klient souhlasí s jednáním ve své nepřítomnosti.

8. října 2015 – Soud uložil katarskému princi Sánímu 11 měsíců a osm dní vězení; trest pokryl dobu, kterou strávil v české vazbě. Verdikt soud vyhlásil v Sáního nepřítomnosti. Rozsudek se stal pravomocným loni 22. prosince.

14. února 2016 – Český rozhlas informoval o tom, že Sáního případ je soudně uzavřen. Na prince se už nevztahuje ani mezinárodní zatykač.

flesch2z ( 14. února 2016 18:45 )

To bude tím, že jsi rumun. Myslíš, že ty holky za to dostali medaili,

rumungro ( 14. února 2016 16:05 )

Až budou potrestany prostitutky a jejich rodiče,tak pak budu uvažovat o spravedlivým rozsudku.

zanyn ( 14. února 2016 15:47 )

Dobrá ukázka českýho "soudnictví" a "práva". Princ, sochař a podobní vpodstatě omilostnění a Kuldovi za totéž 8 roků. Inu pro Kuldu to bylo z lásky a přízně, a princátko dobře platil, žejo. Tohle je precedens tak na kárný řízení a odvolání obou soudců (ale kým?).Tak si laskavě udělejte obrázek o nás a právu....

fking ( 14. února 2016 15:30 )

 Tohle byla predvsim super prace Pavla Nemce, nekdejsiho predsedy zkrachovale Havlem obdivovane Unie Svobody. Pravda opet zvitezila

flesch2z ( 14. února 2016 15:23 )

Jo, to byl úplatek, to se vyplatilo. Kolik to hodilo za Zadeha? Je třeba se ptát rychle, než bude pozdě. Kdo byl uplacen v případě Zadeh!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud