
Stovky policistů proškolí kvůli násilí a rasismu. Souvisí to s protesty?

V rámci vládního projektu projdou policisté školením proti rasismu a násilí z nenávisti. Ta se budou konat v Ústeckém a Moravskoslezském kraji a týkat se mají služeb pořádkové a kriminální policie i vyšetřování. Vyřeší se tak zákon o obětech trestných činností, který ukládá, že jejich výslech můžou provádět jen speciálně proškolení policisté. S ostatními kraji se v jeho rámci prý nepočítá.
Až čtyři stovky policistů by měly projít školením v rámci vládního projektu Kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti. „Školení realizuje nezisková organizace In Iustitia, která se cíleně zabývá násilím z nenávisti v celé jeho šířce. Téma násilí z nenávisti přináší do veřejného povědomí, odborného diskurzu a politické diskuze. Poskytuje pomoc obětem násilí z nenávisti. Školení probíhají formou workshopů,“ uvedla koordinátorka vzdělávacích aktivit pro Policii ČR z Úřadu vlády Rut Dvořáková.
Během února budou probíhat v Ústeckém kraji a od dubna se obdobná školení rozjedou i v Moravskoslezském kraji. Cílem je seznámení účastníků a účastnic s tématem předsudečného násilí a trestných činů z nenávisti v rámci činnosti Policie České republiky a městské policie v ČR. Rozsah školení se liší podle potřeb jednotlivých policejních složek a regionu. Nejkratší kurz je 4hodinový, nejdelší trvá dva dny. Školení vedou dvě zkušené lektorky – právnička a sociální pracovnice.
„Školení zahrnuje přednášky, práci s kazuistikami, práci se zákonem o obětech trestných činů, video, práci ve skupinách a diskuzi. Policisté obdrží vzdělávací materiál a pomůcku, která jim v terénu umožní identifikovat trestnou činnost z nenávisti,“ uvedla ředitelka In Iustitia a jedna z lektorek Klára Kalibová. Policisté se podle ní naučí identifikovat trestnou činnost z nenávisti, seznámí se se specifiky obětí tohoto násilí a osvojí si způsob, jak s nimi jednat.S dalšími kraji se v rámci projektu nepočítá
Zároveň řeší i úkol, který policii vyplývá přímo ze zákona o obětech trestné činnosti. Podle něj má výslech řídit speciálně proškolený policista, jako je tomu například v případě dětí, seniorů nebo obětí sexuálních útoků. „Policisté na školení získají informace nejen o tom, jak objasňovat trestnou činnost z nenávisti, ale i jak přistupovat a komunikovat s lidmi, kteří prožili trauma, jsou zranění či pocházejí z jiného kulturního a jazykového prostředí,“ upřesňuje Kalibová.
Tyto dovednosti podle ní policisté mohou použít nejen ve prospěch obětem násilí z nenávisti. Účastníky budou policisté z pořádkové policie, služby kriminální policie a vyšetřování. U tiskových mluvčích budou probíhat celorepublikově. V rámci této kampaně se ale s dalšími kraji nepočítá. „Věříme však, že policie bude mít i nadále zájem o vzdělávání v oblasti objasňování trestné činnosti z nenávisti a pomoci obětem. Rádi vyškolíme i policisty a policistky v jiných krajích,“ vysvětluje Kalibová.
Celý projekt prý nesouvisí s kritikou, která se snesla na policii kvůli zásahu během shromáždění na Hradčanském náměstí v Praze. „Jak přibývá ve společnosti nových forem trestné činnosti, tak je nutné vzdělávat všechny dotčené aktéry,“ uzavřela Dvořáková.
Divadlo policie za účelem oblbování lidí pokračuje! To co předvedli převlečení za radikály 6.2. bylo směšné a musel to poznat i duševně zaostalý jedinec.