Jaroslava Stehlíková (70) z Prahy: Uvaří si jen občas, ale za plyn platí 1959 Kč!

Autor: Tomáš Koníček - 
12. 2. 2016
15:59

Odkrytí nehorázných marží dodavatelů plynu mělo u čtenářů Blesku obrovskou odezvu. Do redakce poslali desítky faktur, kde bylo jasně vidět, jak zbytečně přeplácí stovky i tisíce korun ročně.

Fakturu do Blesku poslala i Jaroslava Stehlíková (70) z Prahy. „Potřebovala bych poradit. Zdá se mi, že platím za plyn opravdu hodně peněz,“ prosila seniorka. Blesk se na fakturu podíval podrobně.

Paní Stehlíková odebrala za celý rok pouhých 0,18 MWh. Pro porovnání: Na takovém množství si asi tak třikrát za týden uvaříte oběd. Její účet? Neuvěřitelných 1959 Kč.

„Zdá se mi to opravdu hodně. Zavolám tam a řeknu jim, že tolik platit nechci. Jinak odejdu k někomu jinému,“ řekla odhodlaně Jaroslava Stehlíková. Tak snad se jí to povede…

Za 1 MWh platí hrozivých 1457 Kč a k tomu 50 Kč měsíčně za odběrné místo.

 

Účet za plyn od Pražské plynárenské, který Jaroslava ročně platí.

 

U tarifu »Vaření« u Pražské plynárenské platí za 1 KWh 1457 Kč. Přitom v jejím zúčtovacím období se prodávala cena na německé burze průměrně za 562 Kč (včera byla cena cca 400 Kč). Její dodavatel tak koupil plyn za cca 101 Kč a obratem jí ho prodal s marží 159 % za 262 Kč.

Navíc musela zaplatit poplatek za odběrné místo 50 Kč měsíčně, tudíž dalších 600 Kč. Když se k tomu přičetl povinný poplatek za distribuci (určuje Energetický a regulační úřad) 755 Kč a zaplatila DPH 21 %, došla k částce 1959 Kč.

Megawatthodina

Má zkratku MWh a je to fyzikální jednotka, kterou se měří množství spotřebované energie, v našem případě plynu. Dříve se využívala jednotka m3 (neboli kubík), ta už se ale nepoužívá. Pokud si odečítáte odběr z plynoměru a ten ukazuje v m3, tak máme pro vás přepočet. 1 m3 = 0,01055 MWh. Nebo opačně 1 MWh = 94,79 m3.

V Česku je 6 hlavních dodavatelů na trhu – RWE, Pražská plynárenská, E.ON, ČEZ, Bohemia Energy, Centropol. Mají 93 procent trhu, odebírá od nich plyn asi 2,45 milionu domácností! Jaké jsou jejich marže?

Takhle se na nás napakuje 6 hlavních dodavatelů (v základních cenících společností).

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

nezadat1 ( 14. října 2016 14:25 )

Největší zlodějna je fixace ceny.Teď ji má polovina odběratelů a nemůže odstoupit od smlouvy.Plyn sice zlevnil,ale fixace jim přináší zlodějské zisky a jsou to parchanti tím jak vnucovali fixaci ze srdcem na dlani jací jsou dobráci.Moc dobře hajz li věděli,že se cena na trhu propadne.

placenta ( 12. února 2016 18:15 )

vláda dá radši 150 míču za 2 krávy a na vlastní občany se.re

klimap ( 12. února 2016 17:16 )

Nic než zlodějna! Teplo, elektřina, plyn, nájem !

ludys ( 12. února 2016 17:15 )

Je to k poblití. Co dělá ERU, a ochránci spotřebitelů? Co dělají poslanci a vláda, aby zamezili bezprecedentnímu okrádání všech lidí, ale hlavně bezbranných seniorů hnusnými šmejdy, ať už si říkají RWE, ČEZ, EON, Energy Bohemia a další ???!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa