Přelomový rozsudek. Soud poprvé potvrdil šikanu v GIBS

Šikana v GIBS? Soud ji potvrdil. Nadřízení se chovali nepatřičně.  (Autor: ČTK)
Autor: sou - 
7. ledna 2016
08:40

Soud potvrdil šikanu v Generální inspekci bezpečnostních sborů, která vyšetřuje například trestné činy policistů. Přestože má po celé republice jen několik stovek lidí, vykazuje podle deníku MF Dnes nezvykle velký počet zaměstnanců, kteří zažili velmi tvrdý konflikt s vedením. Bývalý šéf oddělení informatiky je prvním z pracovníků, kterému dal za pravdu i soud.

Bývalý policista a šéf oddělení informatiky GIBS Michal Šimek je špičkový odborník na sledovací techniku a zabezpečení počítačů. Jeho lidé sehrávali důležitou roli v případech, kdy GIBS potřebovala kvůli vyšetřování policistů nasadit odposlechy. Zhruba před čtyřmi lety se ale podle svých slov stal nepohodlným. Nejdříve přišel o prémie, poté bylo oddělení rozděleno na dvě nestejné části a on velel té menší skupině. Nakonec o místo šéfa přišel, protože tým byl podle inspekce už příliš malý. Dokonce s ním bylo zahájeno i kázeňské řízení.

Šimek se proto v té době rozhodl v létě 2012 po patnácti letech odejít do výslužby. Před svým odchodem podal žalobu k soudu, který nyní rozhodl v jeho prospěch. „Inženýr Michal Šimek podal žalobu proti správnímu rozhodnutí Generální inspekce bezpečnostních sborů. Žaloba se týkala rozhodnutí o snížení osobního příplatku. Senát městského soudu dal žalobci za pravdu,“ potvrdila pro server iDNES.cz mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. 

Na šikanu si stěžovalo více bývalých zaměstnanců GIBS 

Podle rozsudku inspekce v jeho případě rozhodla o snížení osobního příplatku špatným způsobem. Šimek tak může po svém bývalém zaměstnavateli vymoci i několik desítek tisíc korun na doplacených výsluhách. Navíc má rozsudek prý i potvrzovat, že – vzhledem k důležitosti jeho postu – nemuselo být v GIBS úplně všechno v pořádku. „K dotazům tohoto typu komentáře neposkytujeme,“ reagovala ve středu mluvčí GIBS Radka Sandorová. 

Už v minulosti si na šikanu v GIBS stěžovalo více bývalých zaměstnanců. Patří mezi ně i někdejší první náměstek šéfa GIBS Dušan Brunclík, kterého měl předchozí ředitel obětovat po nátlaku ministra vnitra Milana Chovance. Až k soudu se pak dostala kauza někdejšího důstojníka Petra Netušila. Během vyšetřování olomouckého policisty Karla Kadlece kvůli kauze Vidkun začali kolegové Netušila vyšetřovat i jeho. Soud ho osvobodil. Jeho následnou žalobu kvůli financím, o které přišel během jeho postavení mimo službu, Městský soud v Praze zamítl.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud