Souboj o první dítě roku 2016 vyhrála Alice. Jak jsou na tom jednotlivé kraje?

Autor: ČTK,simao - 
1. 1. 2016
10:00

Je to každoroční „souboj“ nastávajících maminek, která na svět přivede v Novém roce jako první potomka. I letos byl velmi těsný. Dle průběžných zjištění z jednotlivých porodnic to vypadá, že jej vyhrála malá Alice, první dítě Moravskoslezského kraje. Narodila se minutu po půlnoci. Jak to dopadlo v ostatních krajích ČR?

Alice (Moravskoslezský kraj)

Prvním dítětem Moravskoslezského kraje je holčička Alice. Narodila se mamince Kateřině už minutu po půlnoci v nemocnici v Havířově na Karvinsku. Vážila 2940 gramů a měřila 48 centimetrů. Matka prvorodička do porodnice přijela z Žermanic.

Video První dítě roku 2016, Alice z Žermanic - Blesk - Karel Janeček

Prvním chlapcem byl Leon s mírami 49 centimetrů a 2950 gramů, který přišel na svět v 0:48 ve Vítkovické nemocnici v Ostravě.

Sofie (Vysočina)

Na Vysočině se dvě minuty po půlnoci narodila holčička Sofie v Třebíči. Druhé dítě letošního roku v kraji přivítali v Novém Městě nad Moravou v 0:30.

Nela (Královéhradecký kraj)

Prvním miminkem letošního roku v Královéhradeckém kraji je holčička Nela. Narodila se šest minut po půlnoci ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Kristián (Praha)

První dítě nového roku se v Praze narodilo také šest minut po půlnoci – v porodnici Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Chlapec Kristián měří 47 centimetrů a váží 2800 gramů. ČTK to řekl mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek.

 

Praha přitom tradičně odměňuje všechny pražské děti narozené na Nový rok. Chce tak zabránit soutěžení porodnic o prvenství. Zda tomu tak bude i letos a jaký dar děti dostanou, by mělo město teprve rozhodnout. Podmínkou obvykle je, že matky musejí mít trvalé bydliště v Praze. Finanční dary se dětem narozeným na Nový rok v Praze předávají od roku 2002. Nejprve to byla odměna 10 000 korun, od roku 2005 se zvýšila na 15 000 korun.

Holčička (Plzeňský kraj)

První dítě roku 2016 v Plzeňském kraji se narodilo v nemocnici v Klatovech. Holčička se narodila šestou minutu po půlnoci, řekl ČTK mluvčí Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje Jiří Kokoška. „První dítě v našich nemocnicích se narodilo šest minut po půlnoci v Klatovech. Je to holčička, váží 3590 gramů a měří 50 centimetrů,“ uvedl Kokoška. Druhé dítě se narodilo o sedm minut později na Gynekologicko-porodnické klinice Fakultní nemocnice Plzeň.

Chlapeček (Pardubický kraj)

První dítě letošního roku v Pardubickém kraji se narodilo dnes deset minut po půlnoci v chrudimské nemocnici. Je jím chlapec, při narození vážil 3,11 kilogramu. První holčička v kraji se narodila v 1:50 v pardubické nemocnici.

Šimon (Středočeský kraj)

Prvním miminkem, které se letos narodilo ve Středočeském kraji, je chlapeček Šimon. Narodil se v benešovské nemocnici 29 minut po půlnoci. Asi o tři čtvrtě hodiny později přišla na svět holčička Žofie v porodnici v Neratovicích.

 

Podle mluvčího benešovské nemocnice Petra Balleka se Šimon narodil spontánním porodem, váží 3250 gramů a měří 49 centimetrů. „Maminka je ze Slovenska, ale bydliště má v Praze. Šimon i maminka jsou v pořádku,“ řekl ČTK. Šimonovi v pátek odpoledne přijedou s dárky poblahopřát představitelé kraje. Jako první dítě narozené v kraji získá chlapeček od středočeského krajského úřadu i šek na 10 000 korun.

Jonáš (Jihomoravský kraj)

Prvním dítětem, které se letos narodilo na jižní Moravě, je Jonáš Dojčar. Na svět přišel ve znojemské nemocnici 54 minut po půlnoci, vážil 3,94 kilogramu a měřil 52 centimetrů, uvedl ředitel brněnské Nemocnice Milosrdných bratří Josef Drbal. Ve dvou brněnských porodnicích se dnes rodily první děti později. V Bohunicích se narodil chlapec ve 2:05, na Obilním trhu taktéž chlapec ve 4:15. První děvčátko, které se letos narodilo, je Anna Hrouzová v Boskovicích.

Rudolf (Ústecký kraj)

Prvním narozeným dítětem v letošním roce v Ústeckém kraji je Rudolf. Na svět přišel v děčínské nemocnici hodinu po půlnoci, od kraje taktéž dostane peníze.

Terezka (Jihočeský kraj)

První dítě roku 2016 se v Jihočeském kraji narodilo v porodnici písecké nemocnice 39 minut po půlnoci. Holčička se jmenuje Terezka. Další miminko přišlo v tomto kraji na svět v 1:18 v Českých Budějovicích, je to chlapec. 

Holčička (Karlovarský kraj)

První dítě roku 2016 v Karlovarském kraji přišlo na svět v karlovarské porodnici. Je to holčička, která se narodila ve 4:32, řekl ČTK mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký. „Prvním novorozencem roku 2016 je děvče s váhou 3850 gramů a 53 centimetry. Rodička je z Nejdku,“ uvedl Podracký.

Dominika (Liberecký kraj)

Prvním miminkem roku 2016 v Libereckém kraji je holčička Dominika Stará. Děvčátko přišlo na svět císařským řezem v 1:17 v Nemocnici v Jablonci nad Nisou. Děvčátko váží 3,05 kilogramu a měří 46 centimetrů. Rodiče jsou z Jablonce a doma už mají tříletého chlapce, řekla dnes ČTK mluvčí jablonecké nemocnice Petra Hybnerová.

 

„První holčička a také chlapec narození v Libereckém kraji v roce 2016 dostanou od hejtmana Martina Půty jako tradičně zlatý řetízek s přívěskem se znamením kozoroha,“ řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Blanka Daníčková. Rodiče také od kraje dostanou dárek v podobě dětské kosmetiky a plenek a na účet 5000 korun.

Natálie (Olomoucký kraj)

První letošní dítě v Olomouckém kraji se narodilo v Prostějově. Holčička Natálie přišla na svět v 1:20, vážila 3300 gramů a měřila 49 centimetrů.

Eliška (Zlínský kraj)

Prvním miminkem narozeným ve Zlínském kraji v novém roce je Eliška Orsavová. Na svět přišla v 6:37 v porodnici Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. Váží 3020 gramů a měří 49 centimetrů, řekla ČTK mluvčí nemocnice Karla Havlíková. Eliška se narodila mamince Haně z Fryštáku na Zlínsku.

Doporučujeme
oxygene.p ( 1. ledna 2016 13:37 )

To není špatnej nápad , takovej malej parcha.nt vyprodukuje odpadu , hlavně poch.caný plíny a plná popelnice ho.ven

santikxauz ( 1. ledna 2016 11:32 )

Možná ještě tento měsíc dostanou dárek,složenku na popelnici.

majojo ( 1. ledna 2016 11:28 )

Co k tomu říct? Pámbu požehnej!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud