Expert: Petardy jsou letos silnější než dřív. Následky můžou být tragické

Zábavná pyrotechnika může způsobit velice vážná poranění, říká přednosta kliniky popálenin a rekonstrukční chirurgie FN Brno Pavel Brychta.  (Autor: archiv Blesk.cz a Medicomvip)
Autor: sou - 
30. prosince 2015
20:05

Popáleniny, zranění očí nebo amputace například prstů. To vše může způsobit neinformovanost nebo alkohol u lidí, kteří se na Silvestra rozhodnou odpálit svůj vlastní ohňostroj. Při kontrolách prodeje zábavní pyrotechniky Česká obchodní inspekce zjistila nedostatek u každého třetího prodejce. Před zraněními z pyrotechniky důrazně varuje přednosta kliniky popálenin a rekonstrukční chirurgie FN Brno Pavel Brychta.

Česká obchodní inspekce eviduje od začátku prosince přes sedm desítek kontrol. U každé třetí přitom inspektoři přišli na nějaký nedostatek.

„Při provedených kontrolách bylo nejčastěji zjištěno, že spotřebitel nebyl seznámen s cenou nabízených pyrotechnických výrobků (chyběl ceník), druhým nejčastějším zjištěním se v současné chvíli jeví chybějící návod v češtině, případně chybějící informace o výrobci či dovozci,“ uvedl pro Blesk.cz mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Kontrolní akce budou intenzivně probíhat až do Silvestra po celém území České republiky.

„I na těch nejjednodušších typech zábavné pyrotechniky má být návod k použití, který by lidé měli respektovat. Opravdu to není oříšek pro Popelku, ale je to něco, co může být nebezpečné. Může to velice vážně poškodit oko nebo ruku,“ varuje přednosta kliniky popálenin a rekonstrukční chirurgie FN Brno Pavel Brychta. 

Každoročně se setkává s několika případy úrazů způsobených nejen nepovedeným odpálením petard. Zatímco v minulých letech se daly ty vážnější případy spočítat na prstech jedné ruky, tento rok jich přibývá. „Je nesmírně důležité, jakou má ta petarda sílu. Letos jsme už měli několik úrazů způsobených právě zábavnou pyrotechnikou a zdá se nám, jako kdyby ta síla petard byla o něco větší než v minulých letech,“ míní přednosta Brychta.

Poraněné oči nebo odtržení prstů

Zábavné pyrotechniky je nepřeberné množství. Liší se jak typem, tak i svou silou. Samotné petardy pak působí dvojí typ poranění. „Je-li to blízko nebo například v rukou pacienta, tak to může způsobit za prvé popálení a za druhé tržně zhmožděné rány nebo přímo odtržení například prstu nebo části těla,“ uvedl Brychta. Často bývají při výbuchu poraněné i oči.

Lidé by to podle něj měli nechat odpalování na profesionálech a vůbec nebrat petardy do rukou, protože často dělají naprosto školácké chyby. „Když jim zábavní pyrotechnika nevybuchne, tak chvíli čekají, pak k ní jdou, vezmou ji do ruky a právě v tom okamžiku vybuchne,“ vysvětluje Brichta.  

Když už se lidé rozhodnou odpálit si svůj vlastní silvestrovský ohňostroj, rozhodně by měli být poučení, neměli by podléhat názorům „veselejších“ přátel a neměli by odpalovat petardy za přítomnosti dětí. Pokud se při tom už stane nějaký úraz, měli by dobře posoudit jeho závažnost a neprodleně volat záchranku.

Popáleniny chladit, tržné rány ovázat

„V České republice jsou záchranáři na velice vysoké úrovni, jak co do vybavení, tak i co vědomostí. I když naložíte toho dotyčného do auta, než přijedete do té správné nemocnice a najdete to správné oddělení, tak vám to bude trvat několikanásobně déle, než když rovnou zavoláte 155,“ doporučuje Brichta.

Důležitá je podle něj rychlost ošetření. Popáleniny by se měly co nejvíce zchladit. „Z 99 procent jde o chladnou vodu. To znamená, že pustíte na ránu studenou vodu z kohoutku, a nechat proudit několik minut, aby bylo vše intenzivnější, můžeme tento postup po chvíli zopakovat, aby se to teplo odvedlo z tkáně,“ doporučuje Brychta s tím, že se nic nestane, ani pokud bude v místě nějaká menší ranka.

Pokud se jedná o větší tržně zhmožděnou ránu, nebo o dokonce až amputaci například prstů, je potřeba ránu zavázat co nejčistším kouskem látky. „Těžko budete mít na poli nebo náměstí jako laik dezinfekční tekutinu a podobně. Může tak posloužit čitý kapesník, materiál z autolékárničky nebo šátek. Tím to místo zavážete a končetinu znehybníte,“ dodává Brychta. Posádka záchranky už v kabině sanitky pak může provést dezinfekci rány a další opatření, která jsou právě v tu chvíli pro zraněného důležitá.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud