Divočáci na talíři po celý rok: Myslivci mohou prasata lovit bez omezení

Myslivci budou moci lovit divočáky celoročně.
Autor: ČTK, sou - 
16. 12. 2015
15:20

Myslivci budou moci lovit divočáky celoročně. Dovoluje to vyhláška, která ve středu vyšla ve Sbírce zákonů. Ministerstvo tak reaguje na to, že přemnožená divoká prasata působí každoročně miliardové škody na zemědělských plodinách, ale i na lesních porostech. Změna začne platit od začátku příštího roku. Vyhláška mimo jiné také dovoluje delší dobu lovu muflončat, kolouchů a daňčat.

„Jsem si vědom, že změna týkající se odlovu divokých prasat vyvolává určité rozpaky, zda je takto nastavená doba lovu etická a myslivecká. Proto považuji za nezbytné jasně říci, že tato změna neznamená pro uživatele honiteb povinnost, ale dává jim nástroj k okamžitému řešení lokálních problémů v případě, že není jiný způsob,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Podle resortu se divočákům změnil způsob života - doba páření, která normálně probíhá od listopadu do ledna, se nyní rozšířila na celý rok.

Kromě škod, které přemnožená prasata způsobí, roste i počet střetů prasat s motorovými vozidly. „Pokud má dojít k zastavení růstu početních stavů a následné redukci prasete divokého, je bezpodmínečně nutné, aby se lov v následujících letech pohyboval minimálně na úrovni 200 tisíc kusů ročně,“ napsal dříve do důvodové zprávy k novele vyhlášky zemědělský resort. V loňském mysliveckém roce, který skončil v březnu 2015, se počet odstřelených divočáků podle dat Českého statistického úřadu meziročně zvýšil o více než 16 tisíc na téměř 169 tisíc kusů.

Myslivci budou muset pečlivě sledovat počty zvěře

Ministerstvo také argumentuje tím, že prasata loví drobnou zvěř jako koroptve, bažanty, zajíce, ale i srnčata. Podle resortu je zřejmý pokles stavů bažanta, a to od roku 2002 do roku 2014 o 30 procent, a zajíce polního o 35 procent. Divočáci navíc podle MZe napadají lidi, i když nejsou zranění. Myslivečtí hospodáři by ale měli podle ministerstva pečlivěji sledovat počty zvěře a zodpovědněji plánovat chov a lov zvířat.

Resort chce v novele prodloužit i dobu lovu bažanta obecného pomocí dravců, místo od září do konce roku by bylo možné jej lovit až do konce ledna. Podle ministerstva řízeného Jurečkou nebude mít prodloužení negativní dopady na přirozenou populaci těchto zvířat.

Škody podle ministerstva působí také laně a kolouši, mláďata by mohla být lovena od srpna do konce března. Tím se doba lovu prodlouží až o tři měsíce.

Vláda již v březnu schválila opatření, které umožňuje myslivcům rozmísťovat více zařízení na odchyt divokých prasat. Dříve bylo možné umístit jedno zařízení na 250 hektarů honitby, podle nové úpravy je možné nastražit jedno zařízení na 150 hektarů honitby. V současnosti chce ministerstvo také vyslat do meziresortního připomínkového řízení novelu mysliveckého zákona.

Doporučujeme
lobotom ( 18. prosince 2015 03:00 )

Zase rozhodli burani. Příčinou přemnožení zvěře je právě její bezhlavý lov. Burani ale vidí jediné možné řešení v ještě větším střílení. Jediným následkem bude větší počet náhodných zástřelů houbařů, turistů, apod. Kéž by se jich postřílelo co nejvíc navzájem, sadistickejch psychopatů.

pari ( 16. prosince 2015 18:37 )

Ale kam se poděke to všechno maso, stejně se nic nesežene ke koupi.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa