Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

VZP bude sledovat pacienty jako „velký bratr“. Chce nahnat lidi k praktikům

Lidé mají chodit nejdřív k obvodnímu lékaři, který je pošle dál.  (Autor: Shutterstock.com)
Autor: mts - 
10. prosince 2015
09:30

Výrazná novinka čeká pacienty od poloviny příštího roku. VZP totiž spustí nový systém, který bude sledovat, jak se chovají. Chce tak zamezit případům, kdy lidé jdou rovnou ke specialistovi, aniž by předtím navštívili svého obvodního lékaře. Informuje o tom čtvrteční MF Dnes.

Systém má zamezit i tomu, aby si lidé nenechávali předepisovat léky u dvou specialistů. Zároveň bude s pacienty komunikovat – například je vyzve, aby si došli na preventivní prohlídku. 

„Už umíme dohlédnout na to, jak se chovají v systému konkrétní lékaři. Umíme je oslovit třeba zprávou: ‚Pane doktore, neposlal jste nám fakturu za péči z minulého měsíce, děje se něco?‘ Další krok je začít podobně komunikovat s pacienty,“ řekl MF DNES ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Prý to ale neznamená, že by pojišťovna chtěla pacienty omezovat v léčbě. „Důležité je, aby to někdo konečně začal koordinovat, takže je dobře, že VZP přemýšlí a ubírá se tímto směrem,“ chválí nový projekt ekonom a specialista na zdravotnictví Pavel Hroboň.

Navíc pokud člověk bude dodržovat předepsaný postup, tedy že půjde nejdříve k praktickému lékaři, dostane od pojišťovny odměnu. Mohou to být vitaminy nebo i slevy na lázně. „Umím si představit také peníze na ruku,“ dodává Hroboň.

kimbe ( 10. prosince 2015 12:10 )

 Upřímnou soustrast obvodním lékařům. Nebylo levnější systém provázat tak aby specialista viděl, že pacient lék čerpal už na obvodě a že tedy podvádí? Kvůli pár notorickým práškařům budou všichni lítat jak blázni nejdřív na obvod. Kdo na to má čas?? Asi zas kolektivní vina.

simeone ( 10. prosince 2015 10:12 )

Našemu obvodákovi říkáme "Poslední cesta".

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud