Památkáři obnoví podle obrazu z Říma salon v Miloticích

Památkáři obnoví do příští sezony v zámku v Miloticích na Hodonínsku salón jeho někdejšího majitele – francouzského hraběte Choiseula d’ Aillecourta. Pomohlo jim k tomu římské muzeum umění Pass Roma. Jeho pracovníci v něm našli historický akvarel (na snímku) zachycující právě tento salón.
Autor: bop - 
6. prosince 2015
10:42

Památkáři obnoví do příští sezony v zámku v Miloticích na Hodonínsku salon jeho někdejšího majitele – francouzského hraběte Choiseula d'Aillecourta. Pomohlo jim k tomu římské muzeum umění Pass Roma. Jeho pracovníci v něm našli historický akvarel zachycující právě tento salon. Jeho fotografii zaslali do Milotic. Poslouží jako podklad k obnově hraběcí komnaty, řekl ČTK kastelán Evžen Boček. Jeho obnova přijde na 1,3 milionu korun.

„Díky akvarelu jsme zjistili, že pod současnou bílou omítkou v těchto prostorách se skrývá nádherná iluzivní výmalba. Tu obnovíme. Salon zařídíme přesně tak, v jakém stavu jej měl v 19. století hrabě,“ doplnil kastelán. Památkáři určili pokoj na obraze podle kachlových kamen, která jsou na něm zachycena.

Salon v prvním patře zámku byl léta uzavřen a nevyužit. Naposledy v něm byla v 60. letech minulého století restaurátorská dílna a výtvarný ateliér. Památkářům se podařilo najít také nábytek, který byl kdysi v hraběcím salonu.

Francouzský hrabě Choiseul d'Ailleicourt za dob Velké francouzské revoluce uprchl ze své vlasti. Útočiště našel na Moravě, kde si vzal za manželku Kristýnu Serényiovou, dceru majitele Milotic. Hrabě tak zámek i s okolím vyženil.

Barokní zámek v Miloticích navštíví ročně 30 000 lidí, zájem o něj vzrůstá.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud