Neolizujte dětem dudlíky ani lžičky. Ničíte jim zdraví, varuje lékař

Stomatolog varuje: „Olíznutím dudlíku můžete dětem způsobit zubní kaz.“(Ilustrační foto)  (Autor: Shutterstock)
Autor: sou - 
3. prosince 2015
13:17

Snad všem rodičům záleží na tom, aby bylo jejich dítě zdravé. Přesto ale denně dělají chyby, které jejich ratolesti spíš ubližují. Už jen olíznutím dudlíku mohou totiž ohrozit jejich chrup. Na bakterie dospělých nejsou dětská ústa připravená.

Lidé už sice chodí k zubaři s menším strachem, ale stále nepřikládají dostatečný důraz na prevenci zubních kazů. Při tom nejspíš nevědomky ohrožují i své malé děti, které ještě zuby ani nemají. „Způsobují to nechtěně hlavně maminky, které by na to měl stomatolog upozornit. Běžně snad všechny olíznou lžičku, kterou dítě krmí, nebo vypadlý dudlík, uvedl v rozhovoru pro Lidové noviny stomatolog Zdeněk Broukal.

Dospělí už mají v ústní dutině velké množství potencionálně škodlivých bakterií, které se přenesou do úst dítěte a začnou se tam zabydlovat. „Infekce, která vyvolává zubní kaz, se může – pokud není včas léčená – šířit po celém těle,“ informuje Broukal. Už zpočátku mohou zánětlivá ložiska napadnout čelisti, jiné kosti i měkké tkáně, krční mandle nebo klouby.

„A posléze se mohou stát příčinnou poškození cévního systému, tedy včetně mozku a srdce. Zubní dřeň totiž v dospělosti nemá téměř žádnou regenerační schopnost, a pokud je infikována, případně jinak nenávratně poškozena, zpravidla odumírá,“ varuje Broukal. Navíc se i zubovina kořenů může sama stát hostitelem infekce. Tehdy se zánět může začít šířit.

Rady nepomáhají, účinnější je psychoterapie

Výzkumy ukazují, že obecné rady typu „čistěte si zuby“ nebo „choďte pravidelně na prohlídky“ často selhávají. Mnohem lepších výsledků prý dosahují psychoterapeutické rozhovory vedené obdobně jako u různých závislostí nebo obezity. „Jejich prostřednictvím si sám člověk takzvaně nastaví zrcadlo a uvědomí si špatné návyky, chyby a jejich důsledky,“ dodává Broukal s tím, že edukace prevence by měla probíhat už od raného věku v rámci vzdělání.

kimbe ( 3. prosince 2015 17:50 )

 Hlavně je to krajně nehygienické a hnusné. Matky olizují i jídlo, nejdřív odžerou smetánek na lžičce a pak to oblízany pak strčí dítěti do pusy. Fujtajksl. To dítě se vůbec nemá šanci bránit. Takovou bych chytla a nacpala jí do pusy záchodovou štětku.

fortun ( 3. prosince 2015 15:31 )

lékaři dávno znají léky na zubní kaz, ale to by nemohli vrtat plomby za prachy

rodrigues ( 3. prosince 2015 14:35 )

Veleben buď vědec, který konečně přišel na kloub věci. Už konečně vím, proč strádaly všechny předešlé generace. Těch tisíce let jsme nevěděli, co těm dětem vlastně ubližuje. Konečně se lidstvo dopídilo jádru pudla...Teď jen za sebe pane vědče, nebude ta náchylnost dětí k všemožným chorobám spíše někde jinde? Potraviny jsou plny jedů již od počátku. Genetická modifikace, kvůli odolnosti a výnosům, hnojení chemickými jedy, barviva, stabilizátory, smrtonosná éčka která se cpou do 99% potravin, znečištěné ovzduší...počítám, že za chvilku bude trestné, dát potomečkovi pusu na dobrou noc

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud