Chemická bomba tiká v každém z nás! Zemědělci nás »krmí« nebezpečnými pesticidy

Autor: Saša Vetkovská - 
12. 11. 2015
20:00

Stokrát nic umořilo osla, říká staré české rčení a přesně sedí na situaci, kdy nám zemědělci servírují plody s pesticidy. Přitom na zdravé hospodaření dostávají ročně miliony.

Povolené limity nepřekračují, přesto podrývají naše zdraví. Zbytky pesticidů, jejichž množství je relativně neškodné a povolené zákonem, vytváří podle odborníků v našem těle časovanou bombu. Nikdo neví, kdy a jak exploduje.

„Některé z pesticidů se například hromadí postupně v tukové tkáni. V ní se jen uloží a zakonzervují. Při fyzické zátěži nebo hubnutí, kdy se tuk odbourává, začnou se tyto látky vyplavovat a jejich koncentrace v organismu se zvyšuje,“ objasňuje lékař a mikrobiolog Karel Mencl. Pak má-li člověk například jinou základní chorobu, hrozí riziko, že ji tyto jedy podpoří nebo se na oslabeném organismu mohou podepsat jinde.

Specialisté varují také před tzv. koktejlovým efektem. Pesticidů, které zemědělci používají, je široké spektrum, a byť v minimálních dávkách, do těl se nám dostává jejich velká skladba. „Nikdo neřekne, jak budou nebo nebudou v těle reagovat. Mohou vyvolat něco, co je ještě nepříznivější,“ varuje Mencl.

Co se po zemědělcích žádá? Místo postřikováním plodin vysokými dávkami pesticidů mají například rok od roku na polích střídat plodiny, používat odrůdy odolné nebo tolerantní ke škodlivým organismům nebo chránit a podporovat organismy užitečné.

Aby se zemědělec choval vůči přírodě i spotřebiteli šetrněji, dostává dotaci na ornou půdu. Ta je řádově 6000 Kč na hektar, z toho je 80 % z evropských zdrojů a 20 % dorovnává stát. Konečné sumy jdou tedy do milionů i desítek milionů korun.

Mezi nejkontaminovanější potraviny patří ovoce a zelenina. Ve 49 % ovoce, zeleniny a obilovin v EU bylo nalezeno 338 druhů pesticidů, z toho 319 v ovoci a zelenině a 93 druhů v obilovinách.

Pesticidy

Takhle nás ničí

● Pět nejčastěji se vyskytujících pesticidů v EU je klasifikováno jako karcinogenních, mutagenních a toxických pro hormonální systém.

● Způsobují toxicitu mozku a nervového systému.

● Jsou v pozadí rakoviny.

● Vyvolávají alergie, podráždění kůže, očí a plic.

Poškozují děti

● Vědci z Harvardské univerzity zjistili zvýšené riziko syndromu ADHD (porucha pozornosti) spojené s hyperkativitou u dětí, které jsou vystavené obvyklé úrovni organofosfátů v běžných kontaminovaných potravinách.

● Organofosfáty způsobují u dětí např. poškození nervové soustavy, což může mít vliv na vývoj mozku.

● Pesticidy mají také vliv na narození dětí s autismem.

●V mateřském mléce vědci zjistili 10x až 30x více pesticidů než v kravském.

Pesticidy z těla rozhodně rychle nezmizí. Američtí vědci zjistili přítomnost až 28 druhů pesticidů v krvi a moči 96 % obyvatel ve věku starších 6 let.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

zkratik ( 12. listopadu 2015 22:28 )

to už je dlouho známá věc,musím se smát těm,co furt hlídaj éčka a myslí si,jak zdravě žijou

moiaza ( 12. listopadu 2015 20:55 )

 Zemědělcům jsou nějaké pesticidy zcela ukradeny. Drtivé většině jde jen o prachy. Zbohatnout a to co nejrychleji. Jen malé procento je těch poctivých zemědělců, kteří myslí i na zdraví spotřebitelů. Osobně na vlastní oči jsem viděl několik zemědělců, kteří si na zemědělce jen hrají. Jedy, jedy a jedy. Hlavně že se urodí a prodají. Je to dáno systémem v naší kapitalistické společnosti. Hlavně zbohatnout!

Zobrazit celou diskusi
Další videa