Čeští vojáci zranění ve Španělsku jsou v Praze. Pustí je lékaři k rodinám?

Čeští vojáci zranění při pádu vrtulníku na cvičení ve Španělsku dorazili do Prahy. Lékař je prohlédne a rozhodne, zda mohou jít domů k rodinám.
Autor: ČTK, kle - 
6. 11. 2015
21:12

Čeští vojáci zranění při nehodě českého vrtulníku ve Španělsku přiletěli v pátek večer na základnu Praha-Kbely. Vyšetří je lékař a podle jeho rozhodnutí zamíří ke svým rodinám. Sdělil to mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Čtyři vojáci a druhý pilot utrpěli většinou pohmožděniny, jeden tržnou ránu na spánku.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dopoledne na tiskové konferenci řekl, že zranění vojáci byli ve Španělsku po ošetření propuštěni z nemocnice.

Letadlo s nimi přistálo na kbelském letišti krátce před 19:30, uvedl Šulc. „Vojáci nyní procházejí následným lékařským vyšetřením a poté dle rozhodnutí lékařů zamíří ke svým rodinám,“ dodal.

Volný pád z deseti metrů

Nehoda se stala ve čtvrtek kolem 16:45 během aliančního cvičení asi 15 kilometrů od Zaragozy. Speciální jednotka se podle velitele českých vzdušných sil Libora Štefánika snažila na cvičení obsadit místo ovládané nepřítelem. Vrtulník se zhruba v deseti metrech propadl a spadl na zem, popsal Štefánik nehodu.

Vrtulník Mi-171Š se po dopadu převrátil na bok a byl vážně poškozen. „Na místě nehody pokračuje společné šetření české a španělské komise, jehož úkolem je objasnění příčin havárie,“ uvedl Šulc. Závěry vyšetřování mají být podle Štefánika k dispozici do několika týdnů.

„Situace dopadla velmi dobře, oproti tomu, co by se případně bývalo mohlo také stát,“ řekl k nehodě Stropnický. Poznamenal, že pilot vrtulníku byl velmi zkušený, nalétáno měl kolem 4600 hodin. Konkrétní typ vrtulníku patří k tomu nejmodernějšímu, co ve světě létá, vrtulník byl nedávno modernizovaný, doplnil ministr.

Vrtulník Mi-171Š a posádka jsou z 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, zranění vojáci jsou příslušníky 601. skupiny speciálních sil z Prostějova. Ostatní příslušníci této skupiny se podle Šulce vrátí do Česka podle původního plánu v nadcházejících dnech.

V rámci manévrů Trident Juncture, které jsou jedním z největších aliančních cvičení v novodobé historii NATO, se do Španělska vydalo 75 vojáků z 22. základny vrtulníkového letectva se čtyřmi stroji Mi-171Š. Podle informace mluvčího českého generálního štábu z půlky října se česká armáda chystala vyslat na manévry více než 200 vojáků.

Doporučujeme
tomik007 ( 7. listopadu 2015 01:46 )

 Dokud se tomu toci vrutule - tak je to pad nevolny...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa