Islám za 1190 korun. Čeští úředníci se školí na příchod muslimů

Státní správa se snaží pochopit islám.
Autor: všm - 
4. 11. 2015
05:20

Na zvyšující se počet muslimů v Česku se připravují i úřady. Pro zájemce z veřejného sektoru je k dispozici například kurz „Orientace v problematice islámu pro úředníky“. Naučí se v něm základní pojmy a pravidla náboženství, i jak řešit případné problémy plynoucí z neochoty muslimů začleňovat se do západní společnosti.

Česko patří mezi země s minimálním počtem muslimů. Studie ministerstva vnitra z roku 2007 uvádí v tuzemsku odhadem 11 235 vyznavačů islámu. Podle odborníků by se tento počet neměl dramaticky zvyšovat ani vlivem imigrační krize. Úředníci přesto chtějí být na příslušníky nové kultury připraveni. 

V tom jim má pomoci například kurz Orientace v problematice islámu pro úředníky. Ten nabízí pro zájemce Institut pro veřejnou správu Praha, který spadá jako příspěvková organizace pod ministerstvo vnitra. Seminář je určen pro „úředníky a vedoucí úředníky veřejné správy a zájemce o problematiku“.

„Kurz Orientace v problematice islámu pro úředníky nabízíme od roku 2012, kdy jsme jej akreditovali. Jeho vznik byl inspirován snahou poskytnout úředníkům veřejné správy základní informace o odlišné kultuře, se kterou se ve větší míře začínali v úředním styku setkávat,“ vysvětlila pro Blesk.cz Lenka Hronová z institutu.

Kapacita semináře je obvykle téměř naplněná, současná uprchlická krize bude řady zájemců pravděpodobně ještě zvyšovat.

Jak si veřejná správa poradí s muslimy

Zatím je vypsán jen jeden termín kurzu na 16. prosince od 9:00–16:20. Co se během necelých osmi hodin pracovníci veřejného sektoru dozví?

Například základní pojmy a termíny islámu, stručnou historii vztahů mezi islámem a západní civilizací, postavení muslimů v západním světě, ochotu muslimů ke kooperaci a začleňování se do společnosti a související problémy odrážející se do veřejné správy. To za 1 190 korun na účastníka.

Seminář povede Jiří Staňa. „Jde o vysokoškolského pedagoga a lektora v oblasti vzdělávání dospělých. Problematikou odlišných kultur a náboženství se dlouhodobě zabývá,“ popsala Hronová.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Další videa