Postižení už mají své asistentky rozkoše. Hodina sexu stojí 1200 korun

Autor: ČTK - 
3. 11. 2015
14:45

V Česku začalo působit prvních pět speciálně vyškolených sexuálních asistentek pro lidi s postižením. Na práci s handicapovanými je připravila organizace Rozkoš bez rizika (R-R). Za intimní služby klienti zaplatí. Na mezinárodní konferenci o sexuální asistenci to dnes v Praze řekla výkonná ředitelka R-R Lucie Šídová.

Podle posudku ministerstva vnitra je možné sexuální asistenci poskytovat, ale jen za určitých podmínek. Prostituce v ČR není trestná.

„Sexuální asistentky byly dobře vybírány. Samy se pro práci rozhodly. Mají letité zkušenosti s muži a s prací s tělem. V praxi se už s lidmi s postižením setkávaly,“ uvedla Šídová.

Projekt podpořily švýcarské peníze

Organizace Rozkoš bez rizika se zaměřuje na pomoc sexuálním pracovníkům a pracovnicím a na prevenci sexuálně přenosných chorob. O možnost sexuální asistence pro handicapované se začala zajímat před dvěma lety. Se zahraničními organizacemi začala spolupracovat na projektu Právo na sex, který podpořilo ministerstvo financí z Programu švýcarsko-české spolupráce.

Sexuální asistence funguje ve Švýcarsku, Německu, Dánsku, Belgii, Francii, Rakousku či Nizozemsku. Zájemci a zájemkyně o profesi tam musí absolvovat speciální kurzy či studium.

Handicapovaní se dočkali profesionálních sexuálních asistentekHandicapovaní se dočkali profesionálních sexuálních asistentek | 

České sexuální asistentky musely po vyškolení podepsat etický kodex. Volají je klienti či ti, kteří postiženým pomáhají. Ženy se mohou handicapovaných dotýkat a mít s nimi sex. Učí je ale také uvědomit si rozdíly mezi muži a ženami, říkat ne, mluvit o svých potřebách a pohlavním styku, používat sexuální pomůcky či navazovat partnerské vztahy. Pomáhají párům se začátkem intimního života. Informují o antikoncepci. Poskytují také poradenství příbuzným. Hodina vyjde na 1200 korun.

„Postižení nejsou věčné děti,“ říká odborník

Podle lektora Petra Eisnera, který se specializuje na poradenství pro postižené k sexuálním tématům, lidé vnímají sexualitu postižených stále jako něco „skandálního a úchylného“. „Člověk je vnímán stále jako věc, jako zvířátko, jako věčné dítě,“ podotkl odborník. Podle něj se situace postupně zlepšuje. Odhaduje, že zhruba polovina organizací a zařízení pro postižené „práci se sexualitou klientů“ zvládla a bere je jako muže a ženy, někde jsou ale naopak „na nule“.

Informace o sexuálních asistentkách si klienti musejí dohledat sami. Organizace či experti jim službu nemohou zprostředkovat, maximálně poskytnout seznam jmen. Podle posudku odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality ministerstva vnitra ale mohou zveřejnit seznam či případný odkaz.

Podle právníka odboru Michala Šmída prostituce sice není trestná, ale není ani legálním zdrojem příjmů. Stát postihuje kuplířství. Rozkoš bez rizika nyní vyčká, jak se asistence v praxi osvědčí. Za rok či rok a půl by pak případně uspořádala další školení pro zájemkyně i zájemce o profesi.

Doporučujeme
11karel11 ( 7. listopadu 2016 17:53 )

Bude fronta na sexuální asistentky. Takové peníze nemá ani horník, který se v nebezpečných podmínkách nadře. Stát bude přispívat na sex. A migranti, kteří mají podle J.Zapletala svědění a nemají ženy, tak jim budou přidělení sexuální asistenky (kurvy). Čím dál lepší.

ctrlcopy ( 4. listopadu 2015 12:09 )

Proplácí to VZP? Jinak na fotkách ty pracovnice vypadají jako zestárlé _urvy, co už se tím normálně neuživí. A jak víme, čím mladší tím lepší.

tomik007 ( 3. listopadu 2015 18:43 )

 Krnda si prinese registracni pokladnu v ruksaku na hrbu a zacne jazda...

ljubaa ( 3. listopadu 2015 17:46 )

Daňové jedno N.. spíš kdo bude platit tyto služby a jak se bude posuzovat, kdo na ně má nárok a kdo ne.... no to je legální Chocholouškov tahle republika

mrdlafka ( 3. listopadu 2015 17:34 )

tvoje rodiče nemr.dali?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud