Muži nejsou citlivky. A kdo bolest necítí, dřív zemře, tvrdí studie

Muži a ženy vnímají akutní bolest jinak. Bolest je však dobrým signálem, že se něco děje. Lidé, kteří vůbec bolest necítí, žijí kratší dobu.
Autor: ČTK, kle - 
3. 11. 2015
18:40

Ženy a muži vnímají akutní bolest každý jinak. Neznamená to ale, že by se také jinak měli léčit. Tvrdí to šéf Centra pro léčbu bolesti brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny Marek Hakl. Lékař zároveň upozornil na to, že je lépe vzít si lék v samém počátku, protože plně rozvinutá bolest se hůř tlumí. Akutní bolest je přitom pro život důležitá. Je dobrým signálem, že se něco děje. Lidé, kteří vůbec bolest necítí, žijí kratší dobu, řekl Hakl.

Podle studií mají muži za normálních okolností práh bolesti posazený trošku výš, což znamená, že jsou vůči ní méně citliví. Přesvědčení o tom, že jsou ženy vůči bolesti odolnější, pramení podle Hakla z toho, že zvládnou porod. V té době je ale žena plná hormonů a tělo je dostatečně vybaveno různými způsoby, aby dokázalo bolest tlumit.

„Obecně tedy můžeme říct, že ženy jsou trošičku citlivější vůči akutní bolesti, samozřejmě s výjimkou stavů, jako je příprava na porod a porod, kde bolest jsou schopny snést podstatně lépe,“ shrnul Hakl.

Na bolest dostávají muži a ženy léky stejné, lékaři nesledují pohlaví pacienta, práh bolesti se liší mezi jednotlivými muži a ženami. Spíš je důležitá hmotnost pacienta a jeho psychický stav. „Pokud je člověk naprosto v pohodě, akutní bolest zvládne. Ve stresu vnímá bolest daleko hůř,“ uvedl lékař.

Přemáhat bolest Hakl nedoporučuje. Pokud člověk ví, že ho bolí hlava, protože byl na večírku, nebo se mění atmosférický tlak a on je na to citlivý, měl by si vzít prášek hned. „Protože bolest se lépe zastavuje, když začíná, než když se potom tlumí plně rozvinutá,“ vysvětlil.

Radí vyhledat lékaře, pokud se člověk setká poprvé s bolestí, která pro něj není typická. Například nikdy ho hlava nebolela a najednou má kruté bolesti hlavy. Pokud ví, že občas mívá bolesti hlavy, už s tím byl u lékaře a ví, že je to třeba od páteře, k lékaři nemusí a vezme si lék.

Zatímco akutní bolest je důležitá, aby člověk přežil, u chronické bolesti je to podle Hakla jinak, je to nemoc sama o sobě. Dlouhodobá silná bolest, která nedovolí spát a soustředit se, může člověka tak psychicky zdeptat, až skončí na sociálním, společenském i ekonomickém dně.

Na chronické bolesti zabírají opiáty, podle tzv. frankfurtského konsenzu z roku 1998 jsou přípustné v léčbě i neonkologické bolesti. S bolestí by člověk měl jít nejprve k praktikovi, buď ho léčí sám, nebo ho pošle ke specialistovi, například s bolestí zad k neurologovi. Ten nasadí standardní léčbu bolesti, pokud nezabírá, odešle pacienta do některé z více než 80 ambulancí bolesti. O nejsložitější případy pečují týmy odborníků v šesti multidisciplinárních centrech.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa