Velké změny v autoškolách: Získat řidičák bude už za pár dní těžší, v čem?

Od 1. listopadu 2015 se mění pravidla pro autoškoly, resp. pro zájemce o řidičský průkaz. Dotkne se to všech zájemců i zkušebních komisařů. (ilustrační foto)
Autor: kle - 
30. října 2015
19:58

Žadatelé o řidičský průkaz budou muset od neděle 1. listopadu prokázat mnohem větší jistotu než doposud. V praktické části zkoušky je čeká průjezd dálničním uzlem a tunelem či rozjezd po zastavení v provozu. Zájemci o řidičák na motocykl budou muset předvést jízdu bez spolujezdce či schopnost vést motocykl bez použití motoru. U větších vozidel (od skupiny C výše) budou muset žadatelé prokázat znalost první pomoci, připomněl v pátek některé novinky BESIP.

Novinky v autoškolách přináší změna vyhlášky 167/2002 Sb., kterou se provádí zákon o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel.

Pro všechny skupiny vozidel se rozšíří praktická zkouška. „Půjde například o prokázání schopností při jízdě v zatáčkách, při míjení protijedoucích vozidel včetně úseků s omezeným prostorem, předjíždění vozidel, jízdu kolem překážek, zaparkovaných aut, dodržování bezpečného odstupu, rozjezd po zaparkování, po zastavení v provozu a po výjezdu z vozovky,“ uvádí příklady Martin Farář z BESIP s tím, že součástí bude i průjezd dálničním uzlem a tunelem.

V testu u zkoušky z odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel bude muset uchazeč nově prokázat i znalost způsobu bezpečného řízení vozidla v tunelech.

Nově jsou stanoveny také úkony, které musí zvládnout žadatelé o řidičské oprávnění na motocykly. „Jde například o schopnost vést motocykl bez použití motoru, sejmutí motocyklu ze stojanu a jeho opětovné postavení na stojan a dále také o prokázání schopnosti samostatného ovládání motocyklu bez přítomnosti druhé osoby na sedadle spolujezdce,“ vysvětluje Farář.

„K tomu účelu vyhláška doplňuje rovněž obrazovou přílohu, která přesně stanoví, jaké situace a úkony musí žadatel o oprávnění zvládnout. Jedná se například o pomalou jízdu, bezpečné otočení s motocyklem, projetí slalomu, brzdění na přesnost apod.,“ dodává. Všechny tyto manévry bude muset žadatel zvládnout sám bez lektora na sedadle spolujezdce.

Zejména profesionálních řidičů se dotknou změny pro žadatele o řidičské průkazy od skupiny C výše. Na ty čekají například zkoušky ze základních znalostí první pomoci, ale nejen to. „Žadatele čekají otázky na funkce provozních kapalin, zásady jejich kontroly, doplňování a výměny, zásady mazání jednotlivých částí vozidla a jejich kontroly a údržby v rámci ochrany před mrazem,“ vypočítává Farář.

Půjde však i o otázky z oblasti konstrukce, montáže a správného užívání pneumatik, zapojení, užívání a denní údržby brzdných systémů a regulátorů rychlosti, používání brzd s protiblokovacím systémem, typy spojovacích systémů, jejich funkce, zapojení, užívání a denní údržbu.

Novela zákona rovněž rozšiřuje a podrobně popisuje hodnocení zkoušky z praktické jízdy a upřesňuje náležitosti záznamu o této zkoušce.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

plasanek75 ( 31. října 2015 11:15 )

Stejně než se člověk vyjezdí chce to min rok za volantem v běžném provozu.. a někomu ani to nepomůže. Např můj partner.. řidičák cca7 let3 bouračky a má naježděých pár tras.. nakup, práce + nejbližší okolí. jet s ním je o strach. Vůbec nepředvídá. Do zatáčky vlítne i když tam nevidí a pod.. Na velké ježdění jsem u nás já. Ženská. řídím 10 let bez nehody. Prahu si užívám... venkov taky..každé má své... mě to prostě BAVÍ

kiwi65 ( 30. října 2015 22:41 )

Pěkný nápad.Ale bude to platit pro všechny?Milionářským spratkům to fotřík zaplatí a jsme tam co jsme byli.Bude to jen zbytečná buzerace části národa co nemá na úplatky a protekční spratci budou dál zbraň hromadnýho ničení

istyl ( 30. října 2015 20:43 )

proc neudělat ridicak tak tezky, ze ho neudela nikdo a bude klid...a nebo ty uchazece rovnou strcit do bane, protože jsou potencionálními zabijaky? Nemelo by se jit spis cestou uceni(uz od ZDS), nez cestou sikany?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud