Královna Alžběta II. ocenila českého Roma. Policista má Řád britského impéria

Petr Torák, držitel Řádu britského impéria
29. 10. 2015
14:40

Český Rom Petr Torák v Londýně převzal Řád britského impéria za práci pro romskou komunitu, který mu udělila královna Alžběta II. Informoval o tom zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek. Torák působí už několik let v řadách britské policie. Panovnice mu vysoké vyznamenání propůjčila za služby romské komunitě.

Torák žije ve Spojeném království od roku 1999. Jeho rodina severočeský Liberec opustila po údajných opakovaných fyzických útocích neonacistů. Ve městě Peterborough, které leží asi 120 kilometrů severně od Londýna, pracuje Torák jako policista.

„Já jsem samozřejmě vděčný Anglii za to, že tady vůbec jsem a jaké tady mám životní možnosti,“ řekl Torák Českému rozhlasu už dříve. „Tohle je pro mě něco ohromně cenného a strašně moc si toho cením, nejenom systému monarchie jako takového, ale i všech lidí, kteří mě nominovali a uznali moji práci,“ dodal.

Z policisty, který se mimo jiné věnuje práci s romskou komunitou, se Torák vypracoval až na policistu rozkrývajícího třeba nebezpečné případy obchodování s lidmi. V terénu uplatňuje nejen dokonalou znalost prostředí, ale i jazykové schopnosti. Řád však dostal v první řadě za práci v Peterborough, kde i se svou rodinou žije.

Petr Torák, držitel Řádu britského impériaPetr Torák, držitel Řádu britského impéria | 

1080p 720p 360p
Další videa