Neúspěšná volba prozatímního generálního ředitele Českého rozhlasu (ČRo) je jen kamínkem v mozaice personálních otřesů a změn v této veřejnoprávní instituci. S jakými jmény byl rozhlas zveřejňován v minulosti. Někteří si možná vzpomenou na odvolání a následný kolaps Barbory Tachecí přes sedmi lety. Bylo toho ale mnohem víc.
Temná zákoutí Českého rozhlasu: Kolapsy, lobbisté a ztráta důvěry
1.Nový ředitel bude až v únoru
Volba nového generálního ředitele se uskuteční nejpozději v únoru příštího roku. Rada Českého rozhlasu vyhlásila na tuto pozici otevřené výběrové řízení s termínem podání přihlášek do 9. prosince. Uchazeči musí mimo jiné předložit projekt na období 2016–2021. Do druhého kola postoupí pět kandidátů, kteří absolvují veřejné slyšení.
2.O funkci prozatímního šéfa se hlásí tři zájemci
Prozatímního ředitele, který by měl vést Český rozhlas do února příštího roku, Rada Českého rozhlasu zatím nezvolila. Vybírá se ze třech navržených kandidátů; náměstka pro program a vysílání René Zavorala, náměstka pro regionální vysílání Jana Mengera a ředitele odboru techniky Karla Zýky.
„Není to žádná tragédie, zákon neurčuje termín a zároveň funguje statutární zástupce generálního ředitele. Rada se k volbě vrátí patrně v listopadu,“ řekl předseda rady Michal Stehlík. Statutárním zástupcem je náměstek Zavoral.
3.Rezignace kvůli zaměstnávání syna
Peter Duhan rezignoval na post generálního ředitele ze zdravotních důvodů k 3. listopadu 2015. Duhan stál v čele rozhlasu od roku 2011. Rada se dozvěděla o jeho odstoupení těsně před tím, než začala jednat o podezření, že porušil zákon zaměstnáváním svého syna.
„Nechtěl jsem nadále čelit tlakům, kterým jsem byl vystavený od některých členů Rady ČRo a dozorčí komise. Nesmířil jsem se rovněž s tím, že je v médiích poškozováno dobré jméno mé i mého syna,“ prohlásil dodatečně.
4.Jakou koncepci bude mít ČRo Plus?
Krátce před letošními letními prázdninami skončil šéfredaktor stanice ČRo Plus Daniel Raus. Jeho rozhodnutí souviselo s koncepcí plánovaného rozšíření stanice. „Doufám, že typ žurnalistiky, ve který společně věříme, se bude na Plusu dále rozvíjet,“ napsal kolegům.
Raus působil v Českém rozhlase 11 let. Šéfredaktorem Plusu se stal v roce 2013. Stanice vznikla v březnu téhož roku sloučením tehdejších samostatných stanic ČRo 6, ČRo Česko a ČRo Leonardo. ČRo Plus má být od listopadu 2015 další z celoplošných stanic ČRo. Nyní vysílá jen v Praze a okolí a to v dopooledním a odpoledním bloku.
5.Oceněný Veselovský odešel ke konkurenci
Loni v srpnu skončil po 14 letech v Českém rozhlasu moderátor Martin Veselovský. V éteru uváděl publicistický pořad Dvacet minut Radiožurnálu a za špičkovou úroveň vedení rozhovorů byl oceněn novinářskou cenou Karla Havlíčka Borovského za rok 2013. Do letošního února moderoval také pořad Události, komentáře v České televizi, kde působil šest let. Z ČT odešel společně s kolegyní Danielou Drtinovou, se kterou začal moderovat rozhovory v nově vzniklé internetové televizi DV TV zaměřené především na aktuální politické dění.
6.Kdo bude řídit strategický rozvoj?
Český rozhlas se v červnu 2014 zbavil analytika strategického rozvoje Filipa Rožánka. Ten stál za řadou projektů spojených s novými médii. Podle zdrojů z rozhlasu byla za personální změnou mimo jiné ztráta důvěry ze strany vedení.
„Po 8 letech a 4 měsících končí dnes moje mise v Českém rozhlase 'pro nadbytečnost',“ uvedl Rožánek na Twitteru. Zrušení jeho pozice prý souvisí s plánovanou reorganizací sekce pro strategický rozvoj po oznámené rezignaci náměstka generálního ředitele Jiřího Svobody.
7.Rekordman Kasík stál v čele rozhlasu od roku 1999
V roce 2009 byl odvolán dlouholetý generální ředitel ČRo Václav Kasík. Ten stál v čele instituce od roku 1999. Za Kasíkova vedení prošla rozsáhlou rekonstrukcí rozhlasová budova v pražské Vinohradské ulici.
Jeho jméno bylo spojováno i s Barborou Tachecí a novou podobou vysílání stanice ČRo 1 Radiožurnál. Kasík Tachecí jako ředitelku vybral a zpočátku za ní stál, nakonec ji však odvolal. Ke svému odchodu řekl, že na něj tlačili různí lobbisté, aby odešel, jinak prý bude odvolán.
8.Jak se zhroutila Barbora Tachecí
Únor 2008. Bývalá ředitelka Radiožurnálu Barbora Tachecí se zhroutila a skončila v léčebně v Bohnicích. Krátce předtím přišla Tachecí o práci poté, co narůstal nesoulad v komunikaci uvnitř rozhlasu. Tachecí stála za novou koncepcí Radiožurnálu. To ale vyvolalo i řadu negativních reakcí a například petice proti změnám podepsalo na 13 tisíc lidí.
Psychický stav Tachecí byl tehdy už delší dobu špatný, vedle vyhazovu z rádia ho zhoršil i rozchod s dlouholetým partnerem, bývalým ředitelem ČT, Ivem Mathé.
Rozhlas, televize, šoubyznys tak tam jde především a jedině o velké prachy!!Každý se chce v té džungly udržet co nejdéle to jde! Je to fabrika na popularitu a hlavně velké prachy, rozhodně ne na dobré pořady! Je to hnus co se v televizi dává, opakování, staré filmy už po sté dávané nic pro diváky ale aby oni měly na velké výplaty!