Neděle 26. března 2023
Svátek slaví Emanuel, zítra Dita
Oblačno, déšť 12°C

Učitelka z Trutnova přišla zahalená „po muslimsku“. Sedmákům vysvětlovala islám

Autor: David Klempíř - 
21. října 2015
17:20

Jak vypadá modlitba muslimského věřícího a jak se nosí pokrývky hlavy, kterými si ženy v islámských zemích musí zakrývat vlasy. O tom se mluvilo i s názornými ukázkami v hodině dějepisu v 7. A základní školy Komenského v Trutnově. Ředitel školy překvapeným rodičům vzkázal, že nejde o propagaci islámu.

Rodiče žáků trutnovské základní školy nejspíše překvapil popis toho, co se dělo v hodině dějepisu při výuce o islámu. Do hodiny přišla vyučující Zuzana R. oblečená do nikábu, tradičního arabského obleku. Žáci si vyslechli, jaký je rozdíl mezi čádorem, hidžábem a burkou, a někteří si je vyzkoušeli. Hodinu zakončili popisem, jak vypadá modlitba muslimského věřícího.

Podle ředitele školy Petra Horčičky je téma islámu součástí osnov a žáci takto získávají informace také o křesťanství, židovství či buddhismu. „Jsme sekulární školou, která žádné náboženství ani nevyzdvihuje, ani nevyučuje,“ uvedl ředitel na stránkách školy ve sdělení rodičům.

„Názorná výuka dějepisu v 7. A zobrazuje zpestření výuky, rozhodně nešlo o propagaci islámu ani jeho věřících. Informace o minulosti a současnosti islámu měly žákům téma přiblížit. Formulaci o společné modlitbě na závěr považujeme za nešťastnou a neodpovídající skutečnému závěru vyučovací hodiny,“ dodal.

Zároveň nabídl všem, kterým by vysvětlení nepostačovalo, osobní setkání. Na mobilním čísle, které visí na stránkách školy, se ho však Blesku.cz nepodařilo zastihnout.

Video se připravuje ...
Další videa