Prokleté Litoměřice: Soudkyně, která měla týrat dceru, je jen špičkou ledovce
Okresní soud v Litoměřicích není zrovna příkladem toho, jak by měla justice vypadat. Poprask v pondělí vzbudil aktuální případ soudkyně Ivetty Hořejší, která byla zproštěna funkce kvůli obžalobě z týrání dospělé dcery. Nejde ale o jediný případ, kdy se soudce z Litoměřic dostal do křížku se zákonem.
Hořejší měla podle obžaloby dlouhodobě týrat svou dceru, které bylo v době obvinění matky 24 let. Údajně ji opakovaně slovně i fyzicky napadala, matka se prý takto vyrovnávala s obavou, že se od ní dcera odtrhne a osamostatní se.
Přestože policie obvinila Hořejší už v lednu 2014, ministerstvo spravedlnosti zasáhlo až nyní, když ji šéf resortu Robert Pelikán (ANO) dočasně zprostil výkonu funkce.
Dva soudci odsouzeni za korupci
Podobných situací, kdy se samotní soudci dostanou do křížku se zákonem, nebývá mnoho, v Litoměřicích ale nejde o ojedinělý případ.
Letos v létě poslal kvůli korupci okresní soud v Jičíně na pět a půl roku za mříže bývalého litoměřického soudce Josefa Knotka. Spolu s kolegou Ladislavem Jelínkem měli za úplatu ovlivnit několik kauz. Jelínek vyvázl s tříletou podmínkou, rozhodnutí je ale zatím nepravomocné.
Soudci podle spisu za úplatu ovlivňovali několik kauz. Podle obžaloby šlo ve třech případech o manipulaci s termíny hlavních líčení, v jedné věci o manipulaci se zákazem řízení a v další o ovlivnění trestního řízení. Obžalováni byli z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby.
Soudce Jelínek údajně figuruje i v kauze podvodu a podplácení, v níž je od přelomu května a června stíháno pět lidí. Josef Knotek má zase jeden zářez z minulosti. V roce 2005 byl obviněn z toho, že chtěl s dalšími lidmi zahladit dopravní nehodu bývalého soudce Nejvyššího soudu. Kvůli neprůkaznosti odposlechů ale soud nakonec obžalované osvobodil.
Ředitel věznice ve vazbě
Také u Ivetty Hořejší není případ údajného týrání dcery jediným prohřeškem. Loni ji podle České televize potrestal Nejvyšší správní soud v kárném řízení za průtahy a na půl roku jí snížil plat o 20 procent. Podle ČT soudkyně ve čtyřech případech nevyhotovila rozsudek v písemné podobě, kvůli čemuž nebyl verdikt doručen účastníkům řízení a vznikaly až roční prodlevy. V jednom případě se prý dokonce verdikt ztratil a zpoždění bylo tříleté.
Kvůli průtahům rezignovala na funkci před čtyřmi lety také bývalá místopředsedkyně litoměřického soudu Jana Márová. Předešla tak tomu, aby o její budoucnosti rozhodoval kárný senát, na který se chtěl obrátit tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
A pozadu nezůstává ani přilehlá vazební věznice. Do ní si v polovině srpna přišli vyšetřovatelé z Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) pro samotného jejího ředitele Tomáše Líbala. Kvůli podezření z korupce a vydírání šéfa Vězeňské služby Pavla Ondráška ho českobudějovický soud poslal do vazby.
Litoměřická vazební věznice se v minulosti proslavila také svými „V.I.P.“ vězni. Byl mezi nimi exsenátor ODS Rostislav Novák i bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath. Právě v době, kdy Rath seděl v Litoměřické věznici ve vazbě, se v říjnu 2012 na schodech litoměřického soudu upálil 57letý muž. K činu ho prý dohnaly rodinné problémy.
Ten soud zavřít celý, ale taky nahradit škody!! Kdy se k tomu přistoupí plošně?! Každý si musí zažádat sám.. jinak by se stát nedoplatil..