Česko má nejvíc dopravních hřišť na světě, mají chránit dětské životy

Autor: sou - 
16. října 2015
05:51

Znalost značek, zvládnutí přejíždění do správných pruhů nebo řešení křižovatek. To vše se děti naučí během dopravní výchovy. Česká republika se má v tomto ohledu čím pyšnit – má jednu z nejhustších sítí hřišť pro jejich výuku.

Děti – jedna z nejohroženějších skupin v silničním provozu. Do jedenácti let jsou navíc nevyzpytatelné. Ke zvýšení jejich bezpečnosti na komunikacích slouží dopravní výchova. Ta se od roku 2013 ještě více začlenila do školních vzdělávacích programů, a školy tak mají povinnost děti učit, jak se bezpečně pohybovat v provozu.

Nejvhodnějším místem je bezpochyby dopravní hřiště. Na našem území se jich v současné době nachází více než 160. Řadíme se tak mezi státy Evropy s jejich nejrozvinutější sítí.  „Je to opravdu jedna z nejhustších sítí na počet obyvatel, respektive počet dětí do 15 let, dnes u nás, dá se říct, i na světě,“ řekl pro Blesk.cz dopravní expert Týmu silniční bezpečnosti Roman Budský. Na jednom dopravním hřišti se za školní rok vystřídá až 5000 dětí.

Mezi další silné státy, které kladou důraz na dopravní výchovu dětí, patří skandinávské země, Velká Británie, Německo, Rakousko nebo Holandsko. „Dneska se už objevuje kvalitní dopravní výchova i ve státech, jako je Japonsko nebo Jižní Korea, tedy státy, které se rychle motoristicky rozvíjejí,“ upřesňuje Budský.

Škola hrou od značek až k dopravním pravidlům

Děti se zde formou zábavy učí, jak se správně pohybovat v běžném provozu, testují zde své znalosti a nakonec mohou získat třeba i průkaz pro malé cyklisty. „Ten se dělá, když je dítě ve 4. třídě, což je důležité, protože se tím vlastně shrne to, jak se má chovat v provozu jako chodec, cyklista, cestující v osobním automobilu a jako cestující v městské hromadné dopravě,“ vysvětluje Budský.

Výuka je v současné době rozvržena do celého školního roku. Děti se tak postupně učí poznávat dopravní značky a teorii silničních pravidel. Až poté tyto znalosti začínají testovat prakticky na dopravním hřišti. Formou hry si zkouší dopravní provoz na komunikacích na hřišti.

Na hřiště i ve volném čase

„Děti si můžou na tomto hřišti vyzkoušet klasické situace, se kterými se pak setkají v tom ostrém provozu. Tady je to ale bez ostatních účastníků provozu, takže se to dá pilovat bez jakéhokoliv stresu,“ dodává Budský.

Tato hřiště nejsou určena jen pro děti na základních školách. Mohou se zde například pořádat projekty rozvoje dopravní výchovy rodin, kde se nevzdělávají jen děti, ale také dospělí. Navíc mohou sloužit i jako prostor pro trávení volného času dětí s rodiči. Vhodné jsou i pro mateřské školy a další organizace pracující s dětmi jakéhokoliv věku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud