V osmnácti povinně do armády? Poslanci rozhodovali o odvodech

Autor: ČTK, zst - 
15. 10. 2015
15:38

Změny zákonů o brancích ano, ale bez plošné povinnosti. V takové podobě schválil dnes Výbor pro obranu ve sněmovně chystané novely. Ministerstvo obrany chce přilákat více žen i mužů do armády tak, aby posílilo aktivní zálohy. Změní se také jejich funkce - nově budou moci odjet i do zahraničí.

Jen několik měsíců se koketovalo s plošnými odvody osmnáctiletých žen a mužů. Stopku návrhu pro tuto chvíli vystavil sněmovní Výbor pro obranu. Zákony chtějí zatraktivnit členství v aktivních zálohách. Oproti původnímu předpokladu by měla trojice zákonů začít platit od poloviny příštího roku. Sněmovna je bude muset ještě schválit ve druhém a třetím čtení.

Poslanci se novelami zákonů zabývali už v červenci. Nejvíce se diskutovalo právě o povinných odvodech všech čerstvě dospělých, i když se na ně povinný výcvik nevztahoval. Odpůrcům vadilo, že by šlo pouze o administrativně náročnou registraci. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) poté avizoval, že výboru pro obranu navrhne změny novel. O nich členové výboru několikrát jednali se zástupci ministerstva a armády během uplynulých měsíců.

Novely, které dnes výbor odsouhlasil, počítají s dobrovolnými odvody a s následným až tříměsíčním výcvikem. Posilují také úlohu aktivních záloh, do kterých se mohou lidé hlásit dobrovolně již nyní. Nově by bylo možné jejich členy vyslat třeba i do zahraničních misí. Novinkou bude i to, že bývalí vojáci z povolání budou po skončení své služby v armádě zařazeni na pět let do takzvané povinné zálohy. Armáda by chtěla nejpozději do roku 2025 rozšířit počet aktivních záložáků na 5000.

Doporučujeme
anomy ( 5. května 2016 22:04 )

ginna15 vy byste měli zvednout zadky od piva a měli byste tam jít sami!!!

djaba ( 16. října 2015 20:47 )

Tehdejší vojna - zabité dva roky .Jelikož tehdy byly v Polsku " problémy " , měl jsem za celé dva roky dvě vycházky a žádný opušťák .Neustálé nástupy a proti jakémusi nepříteli jsme se jen převlékali a nacvičovali výjezd do Polska .Za ty dva roky jsem to doma nepoznával a ztratil kontakt se všemi .Mimochodem , za celou vojnu jsem si vystřelil šestkrát , bezpochyby jsem si střelbu dokonale osvojil.

mirco ( 15. října 2015 20:09 )

Nevidim v tom zadny ucel... co z toho, ze budeme chodit na vojnu a jakoze branit na vlast, kdyz nase vlada, si dobrovolne doveze do nasi vlasti muslimaky, kteri driv nebo pozdeji tady zacnou vladnou a budou bouchat bombicky, kde se jim bude chtit... toz, kde je pak ta logika braneni vlasti? Vojaci budou branit hranice a politici budou muslimaky letecky prevazet az na Ruzyn...

kiwi65 ( 15. října 2015 20:04 )

 Jako již tradičně se banda opilců ve sněmovně probudila z alkoholické mrtvice a zjistila že obnoví co kdysi zrušili. Nejsou to jen odvody,je to spousta jiných věcí který se hromadně zrušily a nikdo se ned tím ani nezamyslel.Hlavně že študáci ue z Plzně zase objevili Šalamounovo hov.no.

judittka ( 15. října 2015 19:49 )

je pravda že vojna udělala z kluků chlapy...)) Ale za sebe, jako za matku by bylo pro mne příšerné, aby mi kluk, byť jen na rok odjel na vojnu)

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa