Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Oblačno, déšť 14°C

Církevní restituce posvětila chyba úředníka. Farnost má lán pod budoucí silnicí

Autor: kle - 
12. října 2015
09:20

Chybou úředníka Krajského pozemkového úřadu v Hradci Králové získala římskokatolická farnost v Hradci Králové-Pouchově pozemek na kraji města. Parcela přitom leží na trase plánované přeložky silnice II/308. Dotyčný úředník na vlastní žádost z úřadu odešel, píše pondělní Právo.

Parcela o rozloze 5643 metrů čtverečních leží na trase plánované přeložky silnice II/308. Státní pozemkový úřad (SPÚ) má přitom zákonné a politické zadání nevydávat církvím pozemky, na nichž se budou stavět silnice či dálnice. V případě soudních sporů má bránit vydání těchto pozemků do poslední chvíle.

V Hradci Králové vydal SPÚ římskokatolické farnosti parcelu hned po prvním prohraném soudním stání. Podle mluvčí SPÚ Moniky Machtové sice úřad chtěl o pozemek dál bojovat u soudů vyšší instance, ovšem chybou konkrétního úředníka se tak nestalo.

„SPÚ nepodal proti tomuto rozhodnutí řádný opravný prostředek, a to z důvodu osobního pochybení zaměstnance. Dotyčný pracovník v současné době na SPÚ nepracuje,“ řekla Právu Machtová.

Podle deníku sice úředník odvolání poslal, ovšem ke špatnému soudu. Když se na chybu přišlo, úředník na vlastní žádost odešel. Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že SPÚ má pozemek vydat s tím, že bude stačit, aby farnost zřídila věcné břemeno.

Soudy překvapily politiky i odborníky

Když v květnu královéhradecký soud rozhodl o podobném vydání pozemků poprvé, byla podle Práva překvapena řada politiků i právníků. Automaticky předpokládali, že pozemky, na nichž má vyrůst dopravní stavba, nelze vydat.

Zákon o narovnání majetkových vztahů státu s církvemi obsahuje paragraf, podle kterého lze pozemek potřebný k veřejně prospěšné stavbě vyvlastnit. Zároveň je tam však i dovětek: „To neplatí, postačí-li pro veřejně prospěšnou stavbu zřízení věcného břemene.“

Ministerstvo pro místní rozvoj vydalo nařízení krajským úřadům územního plánování ohledně vydávání pozemků a majetku církvím. Podle tohoto nařízení nestačí u dopravních staveb věcné břemeno, neboť pozemky již nemohou sloužit svému původnímu účelu.

Podívejte se, co již stát církvím mimo jiné vydal:


tgbg ( 2. prosince 2015 08:45 )

Aspoň bude mít církev nějaký prospěch z tohoto majetku, který jim komunističtí lumpové ukradli a bezplatně používali dlouhá desetiletí.

st.rec ( 12. října 2015 13:55 )

How..no a né chyba,úmysl to byl. Když to nejde jinak,krade se chybama

balika ( 12. října 2015 10:59 )

Kolikže úředník za tu "chybu" vyinkasoval?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud