Církevní restituce míří do finále: Do konce roku se vyřídí většina žádostí

Autor: ČTK - 
11. 10. 2015
14:59

Státní pozemkový úřad (SPÚ) vyřídí do konce letošního roku žádosti církví o vydání majetku z 95 procent. V České televizi to v neděli uvedla ředitelka úřadu Svatava Maradová. Zbylých pět procent žádostí jsou podle ní buď případy komplikované, které se musely dlouho posuzovat kvůli oprávněnosti nároku, či takové žádosti, u kterých jde o velký rozsah majetku.

Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu ze srpna letošního roku nestihl SPÚ v zákonné lhůtě vyřídit 42 procent žádostí. Půlroční zákonná lhůta na uzavření dohody o vydání majetku je ale podle NKÚ krátká. Někteří zástupci církevních společností v minulosti uvedli, že stát s vydáváním majetku otálí, respektive zákonem danou lhůtu nedodržuje.

Podle Maradové ale žádná žaloba ze strany církve na úřad kvůli případné nečinnosti podána nebyla. Církve o průběhu správního řízení nebo o problémech a posuzování oprávněnosti nároku informujeme, uvedla. Zda žaloby nebudou podány v příštím roce, nelze podle ní vyloučit, ale úřad se prý bude snažit maximum žádostí do konce roku vyřídit.

Olomoucký kraj pracuje pomalu

Ve vyřizování žádostí jsou rozdíly v jednotlivých krajích, nejvíce nevyřízených žádostí mají v krajích Olomouckém, Středočeském a Jihočeském. "Olomoucký kraj sice administruje 6476 pozemků, ty ale mohou ve výměře znamenat 20 000 hektarů. Na rozdíl od Královéhradeckého, který administruje větší množství pozemků, ale s daleko menší výměrou," vysvětlila ředitelka regionální rozdíly ve vyřizování žádostí. Nevyloučila ale, že různou rychlost může způsobovat i jiný rytmus práce úředníků. Větší personální změny v jednotlivých krajích podle ní nyní nejsou vhodné.

Pozemkový úřad eviduje podle Maradové asi čtyři desítky žalob proti svým rozhodnutím. "To jsou žaloby, kde se oprávněné osoby domáhají vlastnického práva proti rozhodnutí SPÚ nebo nesouhlasí s tím, jak jsme oddělili pozemky, o kterých jsme rozhodli. Je to jejich legitimní právo," řekla.

Počet žalob vzhledem k počtu vydávaných rozhodnutí není extrémní, dodala. Úřad zároveň čelí devadesátce sporů, které nesouvisí se zákonem o majetkovém narovnání z roku 2012, podle něhož se nyní vydává majetek, ale s předchozími zákony. V takových případech se jedná o určovací žaloby.

Jde v nich o majetek ve vlastnictví například obcí, za který se ze zákona vyplácí finanční náhrada. Církve ale žalobami zpochybňují předchozí převod ze státu na jiného vlastníka a žádají soud, aby určil, že majetek vydat lze. Soud ale posuzuje vlastnické právo, neposuzuje, zda lze pozemky vydat, či nikoli.

SPÚ kvůli vyřizování restitucí přijal přibližně 130 nových zaměstnanců. Podle Maradové bude ještě i po Novém roce s restitucemi mnoho agendy. Do konce příštího roku by podle ní měl být počet zaměstnanců stabilizovaný a, pokud se stavy budou snižovat, mělo by to být v horizontu tří až pěti let a mělo by jít o přibližně stejný počet lidí, který byl přijat.

Doporučujeme
tgbg ( 12. října 2015 09:40 )

Všechny okolní státy mají církevní restituce dávno vyřešené a za sebou. Jenom u nás se zlodějská komunistická chamraď a lůza bránila do poslední chvíle odevzdat aspoň malou část majetku, který ukradla a prošustrovala.

majojo ( 11. října 2015 23:21 )

pardon, pardon, trochu jsem se cenzorně unáhlila. černokněžníci jsem chtěla říct (pokud ovšem bulvár neá námitky proti černé mafii)

majojo ( 11. října 2015 23:18 )

Do konce roku že se vyřídí? Tak to máme jasné, kladně se to vyřídí. Do pihele, co tihle černo***níci napáchali škod za ta staletí, co se to tu snaží šéfovat! Takhle rychle se snad neprolamují ani Benešovy dekrety - a že je ještě z čeho žrát!

tomik007 ( 11. října 2015 17:28 )

 Jen aby se nam ten DUKO neroztrhl ve svu.

mikade ( 11. října 2015 17:08 )

zlegalizovaná havloidní lumpárna.......................

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa