Šokující zpráva: Testy rakoviny děložního čípku nefungují

Běžné testy na rakovinu děložního čípku nefungují (ilustrační foto)  (Autor: Zdroj: Profimedia)
Autor: Iva Dvořáková - 
8. října 2015
13:28

Odpovědná žena si nechává v rámci preventivní gynekologické prohlídky udělat stěr z děložního čípku. A pokud slyší, že výsledek je negativní, oddychne si. Jenže! Testy nefungují tak, jak by měly.

Podle primáře gynekologie MUDr. Petra Popelky z Nemocnice Na Homolce se tato metoda používá už 50 let a má jeden vážný nedostatek. Spolehlivost, že se případná rakovina děložního čípku odhalí, je jen 50 až 60 procent.

Ženy, chtějte větší jistotu

Na Homolce proto lékaři používají modernější metodu vyšetření – tzv. tekutou
cytologii. Buňky se setřou kartáčkem z čípku a nepřenesou se na sklíčko, jak se dnes běžně používá, ale kartáček se vzorkem se vloží do lahvičky s roztokem a na sklo se přenese až v laboratoři. Tak nemůže dojít k poškození během přenosu, jak je to běžné u "staré" metody. U tekuté cytologie se dosahuje spolehlivého výsledku (až 97 %), protože kromě laborantů výsledek vyhodnocuje i speciální software.

Zdraví si nekoupíš?

Tuto metodu běžně gynekologové nenabízejí a ani pacientky o ní nevědí. „Škoda že se tento test u nás běžně nevyužívá. Pokud je totiž jeho výsledek negativní, znamená to, že žena může být relativně v klidu, protože i kdyby se virem nakazila, trvalo by asi deset let, než by se u ní vyvinul karcinom,“ vysvětluje Popelka. Nevýhodou této novinky, která se v zahraničí běžně používá, je to, že ji pojišťovny neproplácejí. Cena se pohybuje kolem 400 až 500 korun.

Vyšetření "protinádorové brzdy"

Pokud cytologie prokáže rakovinové změny čípku, přistupuje se ke konizaci, tj. k operačnímu odstranění zasažené tkáně děložního hrdla. „Já považuji za důležité provést operaci v pravou chvíli. Proto nabízíme speciální molekulárně-genetický test. Jeho cílem je zjistit, zda pacientčiny geny jsou ještě schopny zajistit ochranu před vznikem nádoru. Pokud tato "protinádorová brzda" u ženy chybí, teprve pak přistupujeme k dalším vyšetřením, eventuálně ke konizaci, říká Popelka. Toto vyšetření stojí asi 4200 korun.

Kde se nechat otestovat?

  1. Zeptejte se svého lékaře, zda vás touto novou metodou může vyšetřit.
  2. Pokud odmítne a vy chcete toto případně i další vyšetření např. "protinádorové brzdy" podstoupit s tím, že si je uhradíte, najděte si gynekologa, který tyto nové metody neodmítá.
  3. Seznam lékařů, kteří spolupracují s laboratoří, která tato moderní a účinná vyšetření provádí, najdete na www.gynekolog.cz.

juliev ( 9. října 2015 11:34 )

To je opět převratná novinka, Blesku. O tom, že klasická cytologie ze 70% neodhalí rakovinné bujení, se ví minimálně deset let. To jen tak pro pořádek, než začnete šířit paniku.....

janapi ( 9. října 2015 09:31 )

Zajímavé, že tento způsob vyšetření(tekutá cytologie) se běžně používal v 90 letech min.století a byl plně hrazen pojišťovnou! Naopak se začalo později v hotovosti platit za použití tzv. zrcátek a původní metoda se přestala používat.

balika ( 8. října 2015 16:31 )

hlavní příčinou rakoviny děložního čípku je promiskuita

mopr6 ( 8. října 2015 14:19 )

Moderní metodu vyšetření, tzv. tekutou cytologii pojišťovna holt neproplácí. Zdraví si každá žena musí opečovávat sama a záleží jen na ní, jestli vydá směšnou částku za život. Takže nadpis "Testy nefungují" je dosti zavádějící milý bulváre.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud