Nová naděje pro diabetiky: Přelomový lék omezí infarkt a mrtvici

Nový lék pro diabetiky omezí infarkt a mrtvici.
Autor: ČTK, ula - 
6. října 2015
12:34

Více než nemoc samotná ohrožují diabetiky komplikace, které s sebou přináší. Nyní mají lékaři pro pacienty nový lék, který sníží hladinu cukru a ochrání cévy, čímž zamezí vzniku infarktu a mrtvice.

Ochrana srdce a cév především

U pacientů s cukrovkou je ochrana srdce a cév to nejdůležitější. To bude teď možné díky nové léčbě. „Nový lék omezí infarkty a mrtvice u diabetiků,“ uvedla předsedkyně České diabetologické společnosti Terezie Pelikánová. „Lék je indikovaný do kombinace s dalšími antidiabetiky v případě, že selže stávající léčba,“ upřesnila.

V Česku lékaři sledují přes 850 000 diabetiků, asi 700 000 z nich má cukrovku druhého typu, která souvisí s nezdravým životním stylem. „Studie potvrdila, že u pacientů s vysokým rizikem lék redukuje nebezpečí smrti o třetinu,“ dodala Pelikánová.

Přelom v léčbě cukrovky

Cukrovka může zkrátit život o pět až deset let. To se po aplikaci nového léku změní.

„Riziko smrti z kardiovaskulárních příčin snížil lék o 38 procent, hospitalizaci pro srdeční selhání o 35 procent a smrt z jakýchkoli příčin o 32 procent,“ řekl Martin Prázný z 3. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice. 

Lék uhradí pojišťovna

Specifikem léku oproti dosavadním přípravkům je to, že omezuje zpětné vstřebávání glukózy v ledvinách. Nevstřebaný cukr se vyloučí močí. Pacientům klesnou hladiny cukru v krvi, ztrácejí nadbytečné kilogramy, klesne jim i vysoká hladina cholesterolu.

U nás je lék běžně dostupný, indikovaným pacientům ho zdravotní pojišťovny uhradí. Kolik jich projeví zájem, to zatím lékaři jen odhadují. Podle nich je u nás zhruba 100 000 diabetiků, kteří se léčí pomocí inzulínu a jejich srdce a cévy jsou tím pádem více ohroženy. „Spotřeba nového léku je ale regulovaná tím, co nám dovolí zdravotní pojišťovna, počet pacientů se tím pádem sníží,“ shrnula Pelikánová.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud