Chřipková sezona je tu: Co přesně nás ohrožuje a jak se nenakazit?

Chřipka za rok zabije dvakrát víc lidí než dopravní nehody. (Ilustrační foto)
Chřipka za rok zabije dvakrát víc lidí než dopravní nehody. (Ilustrační foto)  (Autor: Shutterstock.com)
Autor: ČTK, sou - 
2. října 2015
17:55

Podle odborníků se v Čechách chřipka nebere jako vážné onemocnění. Každoročně na ni přitom zemře až dvojnásobně víc lidí než při dopravních nehodách. Navíc je možné se nakazit například při obyčejném podání ruky, z telefonního sluchátka, držadla v MHD, kliky, vypínače, hračky nebo bankovky. Neohroženější jsou senioři, děti a chronicky nemocní lidé.

Začínající podzim s sebou přináší i velké teplotní rozdíly. Ráno drkotáme zuby, odpoledne je to na tričko. A bude hůř – v následujících dnech meteorologové varují před přízemními mrazíky. Lidé by tak měli myslet i na své zdraví. S tímto rázem počasí totiž neodmyslitelně přichází i období nachlazení a chřipková sezona. Ta letošní by ale podle předsedy vakcinologické společnosti Romana Prymuly měla být mírnější než v minulém roce.

Češi virová onemocnění často přecházejí. „Řada pacientů běžně chodí do práce a nemyslí na to, že nemoc roznáší dál,“ uvedla  před časem praktická lékařka Jana Vojtíšková. Zatímco nachlazení lidé často zvládnou překonat i bez pomoci lékařů, s chřipkou je to jinak.

„Pokud budete mít chřipku, pravděpodobně vás bude muset k doktorovi někdo doprovodit a léky vám vyzvednout,“ vysvětluje lékařka Miluše Kotalíková. Podle ní chřipka zaútočí náhle a nemocného úplně ochromí vysokými horečkami, zimnicí a bolestí kloubů a svalů.

Nakazit se může kdokoliv a kdekoliv

Chřipkový virus si nevybírá. Nakazit se může stejně tak malé dítě ve školce, dospělý v produktivním věku v práci, těhotná žena v MHD nebo senior v na nákupech. Lidé z rizikových skupin, hlavně ti s chronickými nemocemi a starší lidé, jsou chřipkou ohroženi mnohem více. Nemoc pro ně může mít i fatální následky.



V Čechách každoročně onemocní chřipkou statisíce obyvatel a v jejím důsledku zemře ročně přibližně 1500 lidí. Pro představu to je dvakrát víc osob než při dopravních nehodách. Lék na chřipku v podstatě neexistuje, v případě onemocnění léčíme pouze symptomy. Infekci ale můžeme účinně předcházet pomocí dostupného očkování.

Chřipka neustále mutuje

Chřipkový virus je velmi nestabilní a průběžně mutuje, proto si lidský organismus ani za stovky let nedokázal vytvořit třeba jen částečnou imunitu. Každá nová mutace je stejně nebezpečná jako ta předchozí a znovu onemocnět může i člověk, který „starou“ chřipku v předchozích letech prodělal. Šíří se velice snadno kapénkovou infekcí a v prostředí přežívá i několik dní.



Má také tendenci k velice vážným komplikacím. Patří k nim například závažný chřipkový zánět plic, v jehož důsledku i při včasné intenzivní lékařské péči až polovina pacientů umírá. U starších osob je častou komplikací i sekundární (zánět plic, u dětí se zase často vyskytuje bolestivý zánět středního ucha nebo zánět vedlejších dutin nosních.

Nejvíce jsou ohrožení děti, senioři a chroničtí pacienti

Závažný průběh onemocnění hrozí zejména seniorům nad 65 let nebo dětem. „Zejména pokud mají další rizikový faktor, jako je například kardiovaskulární choroba nebo porucha imunitního systému, tak jsou kategorií nejrizikovější,“ řekl epidemiolog Roman Prymula. Chřipku domů nejčastěji donesou děti, které jí přenáší dál.

Senioři, malé děti a chronicky nemocní proto tvoří tzv. rizikovou skupinu obyvatel, které je očkování důrazně doporučováno ministerstvem zdravotnictví. Současná proočkovanost naší seniorské populace se odhaduje mezi 10 až 20 %, podle doporučení Světové zdravotnické organizace by ale měla být alespoň 75 %.

Jako prevenci lékaři doporučují hlavně dodržování základních hygienických návyků, základem je pravidelné mytí rukou. Také se doporučuje v zimě více větrat, virus chřipky se totiž v místnosti udrží i několik dní. „Zapomíná se na to, že chřipka se nepřenáší jen vzduchem, ale i kontaminovanými povrchy,“ dodala Silvia Bajová, lékařka z Nemocnice Na Homolce. Pokud je v člen domácnosti nakažen chřipkou, doporučuje pravidelně otírat povrchy mokrým hadrem.

Účinnost očkování je prokazatelná

Benefity vakcíny proti chřipce jsou dnes již jasně prokazatelné. Ve všech věkových skupinách vede naočkování k výraznému snížení výskytu onemocnění chřipkou a ke snížení návštěv lékaře. U zdravých dospělých v 70–90 % zabrání onemocnění, u starších osob snižuje potřebu hospitalizace pro pneumonii a chřipku až o 34 % a riziko úmrtí až o 80 %. Nejvhodnější doba k očkování je od září do listopadu. Tedy ještě před možným příchodem chřipkové epidemie, aby si tělo stihlo vytvořit protilátky.

fotrpjotr ( 3. října 2015 03:17 )

Nejvíc nás ohrožují migranti a USA.

1pravda1 ( 2. října 2015 23:44 )

Až přijde cholera a ebola tak na chřipku budem ještě vzpomínat.

Zobrazit celou diskusi