Léčba rakoviny v Česku: Farmaceutická firma dala nadějný lék k ledu
Před deseti lety zavládlo mezi českými vědci nadšení. Přišel objev, který byl nadějí pro řadu pacientů s rakovinou. Šlo o lék, který by dokázal zničit napadené buňky, ale zdravé by zachoval. Tím by se odlišoval od současné chemoterapie. Tým uznávané vědkyně Blanky Říhové podpořila finančně i společnost Zentiva, která se rozhodla podílet na vývoji. V roce 2015 ale těžce nemocní pacienti přístup k léku stále nemají. Proč? Farmaceutická firma se ho rozhodla dát k ledu.
Profesorka Říhová nazývala nový lék „Pošťák“. Z toho důvodu, že dokázal vyhledat nádor a přímo jemu doručit imaginární obálku s lékem. V tom se významně lišil od běžných forem chemoterapie, během kterých dochází k poškození i zdravých buněk. Právě kvůli tomu bývá lidem při léčbě špatně, jak uvádí například Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně.
„Akademické ústavy Akademie věd – Ústav makromolekulární chemie a Mikrobiologický ústav – společně vyvinuly přes devět set různých derivátů protinádorových léků, z nichž jeden byl označen jako vhodný pro případné klinické testování – Pošťák. Za podpory Zentivy byly provedeny a úspěšně dokončeny preklinické testy,“ popsala pro Blesk.cz vývoj Říhová, bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu AV ČR.
Znamená to, že byl přípravek testován na zvířatech a uspěl nad očekávání. Právě v té fázi v roku 2005 vstoupila do děje zmiňovaná Zentiva, která viděla v projektu velký potenciál. A rozhodla se podílet na financování závěrečné fáze vývoje. Chtěla také žádat o klinické testy – tedy testy na pacientech.
Nový vlastník, konec léku
„Pak v průběhu několika měsíců došlo k fúzi firem Zentiva a francouzské farmaceutické firmy Sanofi Aventis a projekt byl pozastaven,“ vysvětlila odbornice. Podle ní od té doby proběhla řada jednání, zejména o možnosti navrácení společných patentů akademickým ústavům. Ty by tak mohly teoreticky ve vývoji pokračovat.
„Na opakované písemné žádosti, urgující buď žádost o klinické testy, nebo eventuálně vrácení patentů, vedení firmy na různých úrovních buď nereaguje vůbec nebo neurčitě. Vrácení patentů a jejich eventuální přepsání je tedy stále v jednání,“ dodala vědkyně. Za deset let tak nedošlo k žádnému posunu.
Sanofi, která má centrálu v Paříži, ale pohybuje se na trzích více jak 100 zemí světa, podala stručnou reakci na celou situaci. „Obecně platí, že nemůžeme komentovat patentová jednání, a tedy ani potvrdit či vyvrátit, zda v konkrétním případě probíhají či nikoli,“ uvedl Filip Hrubý, který zajišťuje externí komunikaci Sanofi.
Podle něj firma investovala do vývoje a výzkumu v České republice více než 4 miliardy korun. Významnou část těchto investic tvořily prý klinické studie, podpora univerzitního výzkumu a také vývoj zakončený patentovou ochranou. Podrobnosti přímo k léku „Pošťák“ ovšem Hrubý neuvedl.
A další nadějný lék byl opět stažen před produkcí mezi lid.. Takto funguje farmaceutická lobby a obchod s rakovinou / smrtí.. A ten byznys vynáší velmi mnoho.. A po Fukušimě, která již otrávila celý oceán, jen v Japonsku stoupla hladiny rakovinných onemocnění o 6000% !!! To teprve bude obchod se smrtí, když již vypouštění fukušimské chladící vody do oceánu, tento z 98% vyhladilo.. Jen si dohledejte články a očitá svědectví aktuálního stavu oceánu a jak je to tam s životem.. A takto dopadne do 30let všechna oceánská voda.. Co dodat?