Zemřel mluvčí Charty 77 Radim Palouš, bylo mu 90 let

11. 9. 2015
10:49

Zemřel filozof a pedagog Radim Palouš - první rektor Univerzity Karlovy po roce 1989, muž který se v osmdesátých letech zhostil role mluvčího Charty 77 a později spoluzakládal Občanské fórum. Byl to on, koho 21. listopadu 1989 vystrčili jeho kolegové na balkon, aby uvedl projev Václava Havla. 

"Halo, halo! Hovoří k vám Občanské fórum," tak začal Paloušův projev ke stotisícovému davu na Václavském náměstí. Když ale zjistil, že lidé o novém uskupení dosud neslyšeli, dodal prostě: "To je přece Václav Havel!"

Palouš sám do politiky nikdy nevstoupil a po Sametové revoluci se vrátil do akademického prostředí. V roce 1990 se stal první polistopadovým rektorem nejstarší české univerzity.

Filozof, pedagog a komeniolog Palouš byl za své politické přesvědčení pronásledován a postihován už v 50. letech a pak znovu v období po sovětské vojenské okupaci v roce 1968. Stal se jedním z prvních signatářů Charty 77, jejím mluvčím byl v období 1982 až 1983.

Za normalizace musel opustit pedagogickou práci. Živil se pak jako topič nebo soustružník. Po sametové revoluci se na čtyři roky stal rektorem Univerzity Karlovy a podílel se na její obnově. Poté se stal emeritním rektorem UK.

Když loni na podzim při svých devadesátinách bilancoval, nejvíce si vážil toho, že se nejstarší české univerzitě vrátila mezinárodní prestiž. "Mohla navázat na to, čím byla před tím, protože ona už měla renomé, jenomže ho v době totality ztratila jako manipulovaná instituce," uvedl.

Palouš se narodil 6. listopadu 1924 v Praze v rodině novináře. V květnu 1945 se aktivně účastnil protifašistického povstání. Vystudoval filozofii na Univerzitě Karlově, kde byl žákem profesora Jana Patočky. Po obhajobě práce na téma Masarykovo filosofické mládí byl Paloušovi v roce 1948 udělen doktorát. Absolvoval rovněž studia chemie na Vysoké škole pedagogické a stal se učitelem. Zabýval se dílem Jana Amose Komenského a moderní vyučovací technikou.

Palouš je autorem stovek vědeckých prací a článků z filozofie, pedagogiky, filozofie výchovy a obecné didaktiky. Publikoval v Česku i v zahraničí.

Radim Palouš byl 65 let ženatý, s manželkou Annou se jim narodili dva synové - Martin, chartista, pedagog, diplomat a bývalý velvyslanec v USA, a Jan, který je astrofyzikem.

handgood ( 11. září 2015 20:09 )

Skoro jsi to trefil až na to, že to byl slušný člověk, kterému Havel ve spolupráci s STB ukradli jeho zásluhy o demokracii. Proto také nešel do politiky. Slušní lidé v politice nejsou.

dutchschulz ( 11. září 2015 11:08 )

Mám smíšené pocity - u komoušů asi nebyl, ale byl podezřele blízko Vencovi Havlovýmu a jeho kámošům, levičáckým netáhlům. Když se on a jemu podobní sluníčkáři dostali do funkcí, museli si komunističtí šíbři, privatizéři a tuneláři mnout ruce.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa