V Česku na kole umírají nejčastěji senioři, smrt na ně nečeká na silnici, ale mimo ni

V Česku nejčastěji na kole umírají lidé nad 65 let mimo obci a bez cizího zavinění
Autor: Daniela Soukalová - 
16. 8. 2015
18:22

Pomalejší reakce, jízda bez přilby nebo špatně viditelné oblečení na cestě. To jsou nejčastější problémy, proč na kolech umírají většinou senioři. Podle statistik za rok 2014 zemřelo v Evropě asi 2000 cyklistů.

„Dvě třetiny usmrcených cyklistů v celé Evropě jsou lidé nad 50 let. Většinou na kolech umírají muži, to kopíruje i trend dopravní nehodovosti jako takové,“ řekl pro Blesk.cz dopravní expert z Týmu silniční bezpečnosti Roman Budský. V České republice to bylo 57 usmrcených lidí na kole, 40 % z nich pak představovala skupina lidí ve věkovém průměru nad 65 let.

V Evropě je nejtypičtějším cyklistou, který zahyne na silnici, muž nad 65 let, kterého srazí osobní auto v obci. „V České republice je to muž, senior, což zůstává, nicméně je usmrcen mimo obec, a co je rarita Česka, tak on umírá bez cizí účasti,“ varuje Budský. Tito lidé často nezvládnou řízení. Zatímco v Evropě takto umírá asi jen 15 % cyklistů, u nás je to celých 32 %.

Senioři jsou pomalejší a křehčí

Proč na kolech umírají starší lidé? Důvodů je hned několik. Senioři jsou křehčí. V případě kolize utrpí těžší zranění, často spojené s komplikacemi. V silničním provozu jsou si prý méně jistí a potřebují delší čas pro reakci na vzniklou situaci na vozovce. „Třeba si pozdě všimnou přijíždějícího vozidla, špatně odhadnou vzdálenost a jeho rychlost,“ míní Budský.

Většina starších cyklistů nechce používat přilbu, protože na ni nejsou zvyklí. Navíc jsou na cestě téměř neviditelní, jelikož se často oblékají do tlumených barev. „Nemají rádi ani pestré fluorescenční barvy, které doporučují všichni odborníci na bezpečnost dopravy přes den, ani reflexní doplňky, které jsou doporučovány v noci,“ vysvětluje Budský. Navíc většina z nich nemá ani dostatečně osvětlené kolo.

Cyklisty ohrožuje i špatná technika jízdy nebo poslech hudby

Nejčastějšími příčinami nehod cyklistů jsou pak například špatná technika jízdy, nepřiměřená rychlost, poslech hudby při jízdě. Podle Budského se už dokonce objevují případy, kdy lidé na kole vesele telefonují. Podle zahraničních studií jsou tito cyklisté o 40 % ohroženější než lidé, kteří jízdě věnují plnou pozornost.

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa