Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Největší počet požárů za pět let: V pondělí hořelo na 199 místech

Autor: ČTK, sou - 
11. srpna 2015
10:11

Rekordy nepadají jen v počasí. Hasiči vyjeli v pondělí k největšímu počtu požáru za posledních pět let. Bylo jich 199. Normální denní průměr je přitom kolem 50. Na vině jsou vedra, závady na technice a nedbalost lidí. Pro celé Česko platí vysoké nebezpečí jejich vzniku.

Podle mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicol Zaoralové je nejvíc požárů na jaře. Tedy v době, kdy lidé uklízejí zahrady po zimě, vypalují trávu a spalují biologický odpad. „Pro léto není takto dramatický nárůst požárů typický,“ uvedla.


Za posledních pět let se počtem požárů k pondělku přiblížil například 12. březen 2011, kdy jich bylo 184, nebo 28. březen 2012 se 158 požáry. Všechna tato čísla ale daleko zaostávají za dnem, kdy v Česku hořelo vůbec nejčastěji. Rekordním dnem výjezdů zůstává 21. duben 1996. Tehdy hasiči vyjeli k neuvěřitelným 597 požárům.

Příčiny požárů jsou závady na technice nebo lidská nedbalost

Podle Zaoralové v těchto dnech převažují požáry v přírodě. Jejich častou příčinou jsou závady na technice, kterou zemědělci používají k práci na polích. Dalším významným faktorem je lidská nedbalost. „V lesích často způsobí požár například nedopalek cigarety,“ uvedla mluvčí. 

Pro celou republiku nyní platí do odvolání výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před vysokým nebezpečím vzniku požárů. Horko a sucho navíc podle předpovědí vydrží nejméně několik dnů. 

Zaoralová připomněla, že ve většině krajů platí zákaz rozdělávání ohňů či pořádání ohňostrojů. „Pokud lidé nedodrží tato omezení, hrozí jim ze strany hasičů vysoké pokuty,“ uvedla. U firem a podnikatelů mohou pokuty dosáhnout statisíců korun, jednotlivec může dostat pokutu až 25 000 korun.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi