Konec plamenům: Požár v Jizerských horách se podařilo konečně uhasit

Autor: ČTK - 
9. srpna 2015
11:41

Požár půl hektaru lesa pod vrcholem Měděnce v Jizerských horách se podařilo hasičům v noci zlikvidovat. V neděli ráno ještě místo požáru zkontrolovali s lesníky, nic ale nenasvědčuje tomu, že by se oheň měl znovu rozhořet.

"Příčinou požáru byla manipulace s otevřeným ohněm," uvedla krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová. Okolnosti vzniku požáru nadále prošetřuje policie.

Od sobotního dopoledne hořelo v části CHKO Jizerské hory u Nového Města pod Smrkem. Kvůli silnému větru se plameny dostaly na několika místech do korun stromů, hasiči si proto na pomoc přivolali policejní vrtulník s takzvaným bambivakem, který provedl 15 shozů.

Hasiči bojovali s těžce přístupným terénem

"Jedno naplnění vaku vodou, vzlet a shoz zvládali za 3,5 minuty," uvedla Štrauchová. Techniku i hasiče do nepřístupného terénu vozila na čtyřkolce horská služba. Při likvidaci požáru se střídalo deset hasičských jednotek, které měly k dispozici 13 cisteren. "Bylo vytvořené 620 metrů dlouhé hadicové vedení s převýšením 180 metrů. Vodu dopravovali hasiči na místo kyvadlově," dodala Štrauchová.

S požáry polí, luk a lesů bojují hasiči v celé republice takřka denně. Vzhledem k dlouhotrvajícímu tropickému počasí nadále varují stejně jako meteorologové před používáním otevřeného ohně v přírodě.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud