Pátek 28. ledna 2022
Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava
Oblačno, sněžení 4°C

Češi si berou stále více úvěrů. V červnu bankám dlužili 2,71 bilionu korun

Češi ztrácejí opatrnost. Vrací se předkrizový boom?
Češi ztrácejí opatrnost. Vrací se předkrizový boom?  (Autor: profimedia.cz)
Autor: ČTK, David Klempíř - 
9. srpna 2015
10:55

Celkový objem bankovních úvěrů stoupl ke konci června meziročně o šest procent na 2,71 bilionu korun. Růst přitom zrychluje, loni činil necelých pět procent.

Objem úvěrů podnikům meziročně stoupl o 4,8 procenta, objem úvěrů poskytnutých obyvatelstvu vzrostl o 7,2 procenta. Vyplývá z údajů, které zveřejnila Česká bankovní asociace (ČBA).

"Červnová data z bankovní statistiky zaznamenala hned několik nových historických rekordů. Zájem domácností i podniků o nové úvěry stále sílí a bodem zlomu je rozhodně skutečnost, že červen prolomil opatrnost domácností v oblasti úvěrů na spotřebu," komentovala čísla hlavní analytička asociace Eva Zamrazilová.

Opatrné chování domácností je pryč

Podle analytičky byl rekordní objem nových úvěrů domácnostem v červnu poprvé tažen nejen zájmem o hypotéky, ale nově i zájmem o spotřebu na úvěr. Objem nových spotřebitelských úvěrů se zvýšil o 13 procent, nové úvěry čerpané v rámci kreditních karet stouply v meziročním srovnání o více než čtvrtinu. Opatrné chování domácností je tedy zjevně minulostí a připomíná předkrizový boom.

Dostupnější úvěry podnikům

Podniková sféra za první pololetí 2015 čerpala nové úvěry v hodnotě 319,3 miliardy Kč, což je ve srovnání s loňskem nárůst více než o třetinu. Současně představují úvěry čerpané během první poloviny letošního roku více než třetinu ze současného objemu úvěrů, které mají podniky ve svých bilancích.

"Zájem o nové úvěry se promítá i do jejich celkového objemu, kde nás rychlejší aktuální dynamika vede ke zvýšení odhadu průměrného celoročního růstu ze čtyř na minimálně pět procent," uvedla Zamrazilová. Dobrou zprávou je to, že kvalita úvěrů se aktuálně zlepšuje. Podíl úvěrů se selháním poprvé po šesti letech pokořil šestiprocentní hranici.

Zlepšení kvality úvěrů umožňuje bankám půjčovat podnikům za velmi nízké sazby. Na rozdíl od sektoru domácností zde trh své dno stále ještě hledá. Například velké úvěry nad 30 milionů Kč mohly v červnu letošního roku podniky získat za průměrnou sazbu 1,76 procenta.

Zobrazit celou diskusi
Další videa