Kolaps na dálnicích, kolaps na pláži. Tisíce lidí se nahrnuly na jih k moři
Předpovědi se naplnily a uplynulý víkend se pro cestu do Chorvatska stal nejhorším z celých prázdnin. U Jadranu zcela zkolabovala doprava, už od Rakouska se vytvořily kolony dlouhé desítky kilometrů. Jenže problémy neměli řidiči jen v této části Evropy. Doprava kolabovala i ve Francii, tisíce lidí se vydaly na pláže i ve Španělsku či na severu Německa. Dopravní kolaps pak vystřídal kolaps na některých plážích, kde rázem byla hlava na hlavě.
Prázdniny jsou v plném proudu, v Česku nakously svou druhou polovinu. První srpnový víkend přitom tradičně bývá kritický co se dopravy týče v řadě evropských zemí. Obavy se potvrdily, dlouhé kolony se tvořily v Německu, na jihu Francie, ale také v Itálii či Španělsku. Projevily se následně pořádnými návaly v řadě „profláklých“ míst ke koupání na evropské pevnině.
Jedněmi z nejokupovanějších pláží za uplynulý víkend byly dle snímků i ohlasů z řady destinací písčité pláže na jihu Španělska. Vyrazili tam ve velkém počtu nejen Španělé, ale i Britové.
„Nadšenci s kbelíky a lopatičkami, varuji vás. Vybudovaný hrad z písku tady bude mít kratší životnost než zmrzlina na poledním slunci. Stojím na pláži Levante v Benidormu – nejoblíbenější pláži v nejoblíbenějším letovisku v Evropě pro nejoblíbenější dovolenou našeho národa,“ popisoval na Daily Mailu Brit Robert Hardman a upozorňoval: „Jedná se o neklidné časy pro mnoho prázdninových destinací. Ale kombinace silné libry, slabého eura, ponurého počasí doma, finanční krize na druhém konci Středomoří, chaosu u eurotunelu a zvěrstev v červnovém Tunisku znamená jediné – že miliony Britů všichni letos míří stejným směrem. Do Španělska.“
K situaci, kdy byla hlava na hlavě, docházelo však i na pobřeží u Barcelony na Costa Brava. Kromě Španělů však ke své části pobřeží Středozemního moře houfem zamířili i Francouzi. A zdařile zablokovali Autoroute du Soleiel, Dálnici za sluncem.
V řadě velkých spolkových zemí v Německu začaly letní prázdniny s koncem července, 1. srpna pak odstartovaly i v Bavorsku. Mnoho Němců se tak vydalo k vodě buď na sever (viz foto), nebo naopak na jih. A způsobili dlouhé kolony na území Německa. Davy lidí se pak tísnily jako sardinky i na italských plážích, např. ve Viareggiu.
Trnitá cesta na Jadran
To Češi povětšinou zamířili spíš na jihovýchod Evropy – na Jadran. Několikahodinové zdržení čekalo na motoristy již na německých dálnicích. Tam byly dlouhé kolony na dálnici A8 mezi Mnichovem a rakouským Salcburkem, kde se řidiči zdrželi přes dvě hodiny. Podobná situace a zdržení okolo hodiny byly i na dálnici A3 ve směru na Pasov. V Rakousku byla neustále 12 kilometrů dlouhá kolona na Taurenské dálnici. Více než hodinové zdržení čekalo i před tunelem Karavanky ve směru do Slovinska, kde byla kolona 14 km.
Ve Slovinsku vznikly kolony u Lublaně a na všech hraničních přechodech do Chorvatska. Nejhorší situace panovala na severu Slovinska na dálnici A4 mezi městy Maribor, Ptuj a přechodem Macelj, kde se řidiči ve dvacetikilometrové koloně zdrželi nejméně dvě hodiny.
V Chorvatsku totálně zkolabovala doprava v okolí Záhřebu. Na všech příjezdech směrem na jih bylo zdržení minimálně 2,5 hodiny. Od Slovinska se před Záhřebem tvořily desetikilometrové kolony. Daleko horší situace byla na dálnici A1 vedoucí dále na jih, po níž se pohybovala pomalu jedoucí kolona vozidel. Ani v neděli nebyla situace o mnoho lepší.
Naidko,již jdu do hajan...dobrou noc,díky za "pokec".Až bude příležitost,budem pokračovat