Agrární komora proti řetězcům: Zneužívají situace, ceny za mléko jsou moc nízko

Počínání řetězců podle komory poškozuje národní hospodářství
Autor: ČTK, sou - 
29. 7. 2015
19:52

Cena mléka už je pod jeho výrobními náklady. Agrární komoře se navíc vůbec nelíbí, že obchodní řetězce využívají situace a za mléko a mléčné výrobky nabízejí českým producentům moc nízké ceny. Komora tak chce zasáhnout. Její vedení se domnívá, že jednání řetězců poškozuje národní hospodářství. Od příštího roku by producentům a zpracovatelům mléka měly pomoci dotační programy ze státního programu.

Předsednictvo Agrární komory zvažuje (zatím neupřesněné) kroky proti obchodním řetězcům. Prý zneužívají situace na trhu s mlékem a českým producentům nabízejí za mléko a mléčné výrobky příliš nízké ceny. Vyplývá to z materiálu, který komora vydala po svém dnešním jednání.
   
Vedení komory se domnívá, že počínání řetězců poškozuje národní hospodářství. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy, který se dnešního mimořádného jednání komory zúčastnil, je třeba nejdřív s řetězci řádně komunikovat. „Do razantnějších akcí bez podložení důkazy nepůjdu. Chceme ale ukázat, že některé řetězce se nechovají korektně, vůbec nereflektují na to, že podnikají v ČR,“ řekl ČTK.
    
Čeští nakupující by si podle něj měli uvědomit, že řetězce posílají získané peníze do zahraničí. „Nemůžeme udělat nic jiného než přesvědčovat veřejnost, aby tam nenakupovala nebo aby nakupovala tam, kde se chovají korektně,“ dodal Pýcha. Soudí, že řetězce málo přihlížejí k situaci na trhu s mlékem, kde se výkupní cena podle posledního ministerského šetření v červnu propadla na 7,52 Kč/l, což je podle komory pod výrobními náklady. Situaci způsobilo zrušení mléčných kvót i ruské embargo na dovoz potravin.


Představenstvo Agrární komory také žádá, aby Poslanecká sněmovna co nejrychleji projednala novelu zákona o významné tržní síle. Ministerstvo zemědělství by zase mělo podle komory co nejvíc naléhat na evropské orgány, aby zvýšily cenu u intervenčních nákupů mléka.
    
Kvůli situaci na trhu s mlékem mají v září mimořádně jednat na návrh zemí visegrádské čtyřky i dalších států ministři zemědělství Evropské unie. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by měly agrární organizace vyvíjet tlak na spřátelené zahraniční organizace i evropské úřady, aby začaly pokles výkupní ceny řešit.

„Situace v odvětví výroby mléka je velice vážná a dlouhodobě ekonomicky neudržitelná,“ sdělila ČTK mluvčí Agrární komory ČR Dana Večeřová. Cena za rok 2014 byla 9,37 koruny za litr a od října trvale klesá. Výrobní náklady se přitom pohybují mezi 8,5 až 8,8 koruny za litr.

V roce 2016 by měli producentům mléka pomoc dotace

Komora vidí řešení také v urychlení prací na českých národních dotačních programech zaměřených na chov dojnic a ve zvýšení české spotřeby mléka. Podle komory je třeba rovněž hledat nová odbytiště mimo EU.

Ministerstvo zemědělství hodlá na rok 2016 vypsat nové dotační programy ze státního rozpočtu, které by měly pomoci mléčným producentům i zpracovatelům. Jejich konečnou výši bude muset schválit Evropská komise. Stát zvažuje také vypsání tendru od Správy státních hmotných rezerv na nákup 3500 tun sušeného mléka.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zauber ( 30. července 2015 17:06 )

Já jsem myslel, že supermarkety prodávají za dvacku takovou nějakou divnou bílou vodu a vono je to dokonce mléko prodávané hodně pod cenou. Ještě, takový humus nepotřebuji.

jarypadlo ( 30. července 2015 11:08 )

Asi nejlepší mléko prodává Lidl pod značkou Pilos.Je z Polska!

1912 ( 29. července 2015 22:26 )

měli jsme doma ty chytráku hospodářství doma pili mléko 5sourozenců žije a to nejstaršímu je 85let ty magora spíš zemřeš na ty sračky co jíš ty srá..či nevíš vlastně co je dobrého a zravého !!!nemarodíme !!!!!máme všichni dobrý imuní systém

konimrd ( 29. července 2015 22:15 )

to mlíko smrdí, je moc mastný a riskuješ brucelózu, demente

konimrd ( 29. července 2015 22:10 )

mlíko si strčte do pr.dele, parchanti chlastaj iontový, nebo energetický nápoje, důchodci na mlíko nemaj ani při těchto cenách, takže s tím krmte prasata a lidi vynechte chcípáci jezedácký

Zobrazit celou diskusi
Další videa